Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kábulské letiště bude podle Kataru odbavovat pasažéry za několik dní

Afghánistán, Kábul
Afghánistán, Kábul
Foto: unsplash.com

Katar doufá, že kábulské letiště bude za několik dní schopné odbavovat pasažéry. Zatím ale nebylo dohodnuto, jak bude provoz řízen. Na tiskové konferenci v Dauhá to dnes po jednání s americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem řekl jeho katarský protějšek šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání.

Šajch dodal, že je třeba letiště zmodernizovat, aby se zvýšila jeho kapacita pro mezinárodní lety. V sobotu Katar oznámil, že ve spolupráci s Tálibánem znovuotevřel kábulské letiště pro humanitární a domácí lety.

Podle Blinkena USA vědí o "relativně malém počtu" Američanů, kteří se snaží odcestovat z Mazáre Šarífu na severu Afghánistánu. Řekl, že afghánské hnutí Tálibán, jež od poloviny srpna znovu ovládá Afghánistán, opakovalo svůj slib, že umožní ze země odejít Afgháncům, kteří si to "budou přát a budou mít platné cestovní doklady".

V USA se objevily informace, že v Mazáre Šarífu čeká na odlet kolem tisíce lidí, mezi nimiž jsou i Američané. Blinken se dnes snažil vyjasnit, že se ukázalo, že ne všichni mají platné cestovní doklady. "Chápu to tak, že Tálibán neodmítl nechat vycestovat nikoho s platnými dokumenty, ale nepustí ty, kteří je nemají. Protože ti lidé (v Mazáre Šarífu) tvoří skupinu, nebyl povolen ani jeden let," řekl ministr. Nemá informaci, že by byl někdo zadržován v Mazáre Šarífu v letadle nebo v se ocitl v situaci rukojmího.

USA a další země ukončily evakuaci svých občanů a jejich místních spolupracovníků v srpnu, několik Američanů i Afghánců stále na evakuaci čeká.

Mike McCaul ze zahraničního výboru americké Sněmovny reprezentantů v neděli řekl v pořadu Fox News Sunday, že na letišti v Mazáre Šarífu uvízlo šest letadel, na jejichž palubách jsou Američané a afghánští tlumočníci a že letadla nemohou vzlétnout, protože k tomu Tálibán nedal svolení. Podle něj hnutí drží tyto pasažéry jako rukojmí a bude za ně vznášet požadavky.

Blinken řekl, že USA už nemají své pracovníky v Kábulu ani Mazáre Šarífu a nejsou schopné informace ověřovat. "Je to znepokojivé, ale spolupracujeme se všemi, abychom zajistili charterové evakuační lety. Musím ale zdůraznit, že je třeba vyřešit mnoho věcí. Nedokážeme ověřit spolehlivost seznamu pasažérů na palubách letadel, bezpečnostní protokoly ani místa, kde chtějí ta letadla přistát," řekl Blinken.

Agentura AFP citovala ředitelku americké nevládní organizace Ascend Athletics Marinu LeGreeovou, podle níž se snaží s pomocí její organizace a dalších odjet ještě 600 až 1300 lidí a mezi nimi 19 Američanů.

Spolu s Blinkenem je v Kataru americký ministr obrany Lloyd Austin. Podle něj není pochyb o tom, že po stažení amerických vojáků z Afghánistánu bude těžší identifikovat hrozby pocházející z regionu.

Blinken má ve středu ráno z Kataru odjet do Německa na americkou základnu Ramstein, kde čekají tisíce Afghánců na možnost odletět do USA. Se svým německým protějškem Heiko Maasem povede virtuální schůzi ministrů dvaceti zemí, které se uskupily kolem afghánské krize. Austin bude pokračovat v cestě po Blízkém východě a bude se přesouvat do Bahrajnu, Kuvajtu a Saúdské Arábie.

Témata:  Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

9:02

Nezastavitelný nezmar Petr Janda. Co dělal pár dní po operaci?

Legendární kapela Olympic je na scéně už přes 60 let a vypadá to, že ji opravdu jen tak něco nezastaví. Dokonce ani zdravotní problémy frontmana Petra Jandy, který v uplynulých dnech přiznal, že musel podstoupit menší operační zákrok. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy