Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kim pokračuje v návštěvě Ruska. Šojgu mu ukázal Kinžaly a letadla

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Foto: china.org.cn

Severokorejský diktátor Kim Čong-un pokračuje v návštěvě Ruska. V doprovodu ruského ministra obrany Sergeje Šojgua si v sobotu prohlédl strategické bombardéry schopné nést jaderné zbraně a nadzvukové rakety Kinžal.

Kim si podle deníku Guardian prohlédl v Kněviči nedaleko Vladivostoku ruské strategické bombardéry Tu-160, Tu-95 a Tu-22M3, které jsou páteří ruských jaderných sil. "Mohou letět z Moskvy do Japonska a pak zpět," řekl Šojgu severokorejskému vůdci.

Diktátor se dotazoval, jak jsou rakety odpalovány z letadel. Ruský činitel mu odvětil, že strategické bombardéry jsou jednou z klíčových součástí ruských jaderných sil.

V pátek se asijský host byl podívat v továrně na ruské stíhačky, která čelí západním sankcím. Washington se společně se spojenci obává, že probíhající návštěva může vést k posílení ruské armády na Ukrajině a severokorejského raketového programu. Kreml uvedl, že zatím nebyly podepsány žádné dohody.

Ruská státní agentura TASS dnes zatím informovala jen o odjezdu obrněného vlaku lídra KLDR z Vladivostoku.

Kim Čong-un přijel do Ruska na pozvání prezidenta Vladimira Putina, s nímž už jednal v předchozím průběhu týdne. Jde o první zahraniční návštěvu diktátora od začátku pandemie nemoci covid-19, která vedla k uzavření hranic Severní Koreji.

Témata:  Kim Čong-un Rusko Ruská armáda Sergej Šojgu

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.