Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kim pokračuje v návštěvě Ruska. Šojgu mu ukázal Kinžaly a letadla

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Foto: china.org.cn

Severokorejský diktátor Kim Čong-un pokračuje v návštěvě Ruska. V doprovodu ruského ministra obrany Sergeje Šojgua si v sobotu prohlédl strategické bombardéry schopné nést jaderné zbraně a nadzvukové rakety Kinžal.

Kim si podle deníku Guardian prohlédl v Kněviči nedaleko Vladivostoku ruské strategické bombardéry Tu-160, Tu-95 a Tu-22M3, které jsou páteří ruských jaderných sil. "Mohou letět z Moskvy do Japonska a pak zpět," řekl Šojgu severokorejskému vůdci.

Diktátor se dotazoval, jak jsou rakety odpalovány z letadel. Ruský činitel mu odvětil, že strategické bombardéry jsou jednou z klíčových součástí ruských jaderných sil.

V pátek se asijský host byl podívat v továrně na ruské stíhačky, která čelí západním sankcím. Washington se společně se spojenci obává, že probíhající návštěva může vést k posílení ruské armády na Ukrajině a severokorejského raketového programu. Kreml uvedl, že zatím nebyly podepsány žádné dohody.

Ruská státní agentura TASS dnes zatím informovala jen o odjezdu obrněného vlaku lídra KLDR z Vladivostoku.

Kim Čong-un přijel do Ruska na pozvání prezidenta Vladimira Putina, s nímž už jednal v předchozím průběhu týdne. Jde o první zahraniční návštěvu diktátora od začátku pandemie nemoci covid-19, která vedla k uzavření hranic Severní Koreji.

Témata:  Kim Čong-un Rusko Ruská armáda Sergej Šojgu

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy