reklama

Tlak na neočkované se rozhodlo vyvinout Sasko, které chce od pondělí omezit vstup do kulturních, gastronomických a volnočasových zařízení. O podobném kroku uvažují i další spolkové země.

Merkelová vedoucím představitelům CDU řekla, že má obavy z rychlého šíření koronaviru. Uvedla také podle n-tv, že bude nezbytné přistoupit k přísným omezením pro neočkované. Výhody by tak zůstaly jen očkovaným a těm, kteří infekci prodělali. O zpřísnění podmínek pro neočkované by mohly spolkové země se spolkovou vládou jednat v příštím týdnu, na kdy je plánována společná konference. Přesný termín jednání tohoto grémia ale znám není.

Saská vláda dnes oznámila, že chce v pátek schválit nové karanténní nařízení, kterým zakáže vstup neočkovaných do restaurací, hospod, kin, divadel či na stadiony a že bez očkování nebude možné zúčastnit se ani velkých venkovních akcí. Pokud saská vláda nařízení schválí, platit by mělo od pondělí 8. listopadu.

Zostření karanténních podmínek zvažuje také Sasko-Anhaltsko. Tamní zemská ministryně zdravotnictví Petra Grimmová-Benneová řekla, že mezi možnostmi je snížení kapacity uzavřených prostor a také sportovních hal a že vyloučeno není ani omezení vstupu pro neočkované.

Od středy obnovuje omezení pro neočkované Bádensko-Württembersko. Důvodem je překročení počtu 250 infikovaných na jednotkách intenzivní péče, což je tamní kritérium pro zavedení přísnějších karanténních předpisů. Zemský ministr zdravotnictví Manne Lucha uvedl, že na jednotkách intenzivní péče leží takřka výhradně neočkovaní. "Oni pohánějí pandemii a zatěžují zdravotní systém," řekl. Neočkovaní v této jihoněmecké spolkové zemi budou nově moci do restaurací či sportovních zařízení jen s negativním PCR rozborem, rychlotest již uznáván nebude. Země rovněž neočkovaným domácnostem nařizuje omezit soukromá setkání na nejvýše pět dalších lidí. Očkovaných, uzdravených a mladších 17 let se to netýká.

V Německu s 83 miliony obyvatel dostalo nejméně jednu dávku vakcíny 69,4 procenta populace, 66,7 procenta je pak plně imunizováno.

reklama