Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Končící kancléřka Merkelová chce omezení pro neočkované

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Federal Government/Bergmann

Německá kancléřka Angela Merkelová chce zpřísnit omezení pro neočkované proti nemoci covid-19, v úvahu připadají mimo jiné odepření vstupu do vybraných zařízení či každodenní testování na pracovišti. Podle informací televize n-tv to dnes kancléřka řekla na jednání předsednictva její Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Tlak na neočkované se rozhodlo vyvinout Sasko, které chce od pondělí omezit vstup do kulturních, gastronomických a volnočasových zařízení. O podobném kroku uvažují i další spolkové země.

Merkelová vedoucím představitelům CDU řekla, že má obavy z rychlého šíření koronaviru. Uvedla také podle n-tv, že bude nezbytné přistoupit k přísným omezením pro neočkované. Výhody by tak zůstaly jen očkovaným a těm, kteří infekci prodělali. O zpřísnění podmínek pro neočkované by mohly spolkové země se spolkovou vládou jednat v příštím týdnu, na kdy je plánována společná konference. Přesný termín jednání tohoto grémia ale znám není.

Saská vláda dnes oznámila, že chce v pátek schválit nové karanténní nařízení, kterým zakáže vstup neočkovaných do restaurací, hospod, kin, divadel či na stadiony a že bez očkování nebude možné zúčastnit se ani velkých venkovních akcí. Pokud saská vláda nařízení schválí, platit by mělo od pondělí 8. listopadu.

Zostření karanténních podmínek zvažuje také Sasko-Anhaltsko. Tamní zemská ministryně zdravotnictví Petra Grimmová-Benneová řekla, že mezi možnostmi je snížení kapacity uzavřených prostor a také sportovních hal a že vyloučeno není ani omezení vstupu pro neočkované.

Od středy obnovuje omezení pro neočkované Bádensko-Württembersko. Důvodem je překročení počtu 250 infikovaných na jednotkách intenzivní péče, což je tamní kritérium pro zavedení přísnějších karanténních předpisů. Zemský ministr zdravotnictví Manne Lucha uvedl, že na jednotkách intenzivní péče leží takřka výhradně neočkovaní. "Oni pohánějí pandemii a zatěžují zdravotní systém," řekl. Neočkovaní v této jihoněmecké spolkové zemi budou nově moci do restaurací či sportovních zařízení jen s negativním PCR rozborem, rychlotest již uznáván nebude. Země rovněž neočkovaným domácnostem nařizuje omezit soukromá setkání na nejvýše pět dalších lidí. Očkovaných, uzdravených a mladších 17 let se to netýká.

V Německu s 83 miliony obyvatel dostalo nejméně jednu dávku vakcíny 69,4 procenta populace, 66,7 procenta je pak plně imunizováno.

Témata:  Angela Merkelová Německo

Související

Aktuálně se děje

24. října 2025 13:56

24. října 2025 12:44

Meghan přišla o další tiskovou mluvčí. Desátou za pět let

Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, údajně přišla o svou desátou tiskovou mluvčí za posledních pět let. Emily Robinsonová, kterou manželé získali z Netflixu a která pro ně pracovala jako ředitelka komunikace, skončila ve funkci po pouhých třech měsících. Paní Robinsonová, která dříve vedla globální publicitu pro seriál Koruna (The Crown), nastoupila k Sussexům v červnu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se mění k nepoznání. Trump nechal část zbourat

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že „stávající struktura“ Východního křídla Bílého domu musí být stržena. Cílem je umožnit výstavbu nového tanečního sálu v odhadované hodnotě 250 milionů dolarů (přibližně 186 milionů liber). Bourací práce začaly již v pondělí a dva představitelé administrativy sdělili americkému partnerovi BBC, stanici CBS, že do konce týdne by měla být budova kompletně srovnána se zemí.