Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Téměř vymýcené spalničky decimují Afriku. Mají dvakrát více obětí než ebola

Příprava testovací vakcíny proti ebole
Příprava testovací vakcíny proti ebole
Foto: Reprofoto ČT

Od začátku letošního roku zemřelo v Kongu na spalničky 5110 lidí. Je to více než dvojnásobek počtu obětí, které si v zemi od loňského srpna vyžádala epidemie eboly. S odkazem na středeční vyjádření představitelů Světové zdravotnické organizace (WHO) o tom informovala agentura AFP.

"Epidemie (spalniček) v Kongu je největší na světě. Je jedna z největších, jaké jsme kdy viděli," uvedla Kate O'Brienová, ředitelka oddělení imunizace WHO. Upřesnila, že od ledna se v zemi vyskytlo více než čtvrt milionu případů nákazy.

Úřady epidemii spalniček v zemi vyhlásily naposledy v červnu a znovu pak v září. Následně zahájily masivní očkovací kampaň, která by měla být završena do konce roku. Podle O'Brienové se ale nákaza rozšířila po celé zemi, nejvíce zranitelné jsou přitom děti.

Spalničky vzbuzují daleko méně pozornosti než epidemie eboly, která loni propukla na východě Konga. Ebola je jednou z nejsmrtelnějších nemocí na světě, v Kongu na ni zemřou asi dva ze tří lidí, kteří se jí nakazí. Podle posledních údajů zabila v zemi již přes 2200 lidí. WHO oznámila, že začala zřizovat týmy, které budou v terénu bojovat proti oběma nemocím naráz.

Práci WHO a dalších organizací stále ztěžují násilnosti, které panují na východě země. Organizace v úterý oznámila stažení téměř 50 pracovníků z oblasti kvůli zhoršené bezpečnostní situaci. Od začátku měsíce v okolí města Beni při útocích ozbrojenců zemřelo na 100 civilistů. WHO uvedla, že je rostoucím násilím "extrémně znepokojena" a že boje v oblasti mají "katastrofální dopady" na snahy o kontrolu šíření onemocnění.

Spalničky se projevují výskytem zarudlých skvrn na pokožce a mohou vést až k úmrtí nakaženého. Způsobuje je virus, který se snadno přenáší přímým kontaktem nebo vzduchem. Před objevením vakcín v 70. letech 20. století celosvětově zabíjely mezi sedmi a osmi miliony lidí ročně.

WHO zrušila koncem srpna České republice a dalším třem evropským zemím status zemí, v nichž byly spalničky vymýceny. Nemocí se v ČR letos nakazilo téměř 600 lidí, nikdo jí však nepodlehl. Za zvyšujícím se výskytem onemocnění stojí podle expertů především klesající proočkovanost obyvatelstva.

Témata:  Spalničky Kongo ebola WHO

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.