Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

"Koronavirové hranice" padají. Itálie se opět otevře cizincům začátkem června

Vlajka Itálie
Vlajka Itálie
Foto: Pixabay

Itálie po téměř třech měsících restrikcí přijatých kvůli šíření koronaviru zruší 3. června všechna dosud platná omezení pohybu, otevře své hranice a dovolí přeshraniční cesty. Příslušný dekret dnes schválila vláda.

Od začátku června budou moci do Itálie volně cestovat i lidé ze zemí schengenského prostoru včetně českých občanů a už pro ně nebude povinná dvoutýdenní karanténa, uvedl list La Stampa.

Avizované otevření hranic bude obrovským milníkem pro jihoevropskou zemi, kde se v polovině března se začátkem karantény takřka zastavil veškerý život. Umožní totiž nastartovat turistickou sezonu a cestovat Italům i zahraničním turistům k moři. Kromě občanů ze zemí schengenského prostoru bez hraničních kontrol se Itálie otevře také pro Švýcary a občany Monaka.

Italské hranice lze nyní překročit jen ve výjimečných případech. Vláda například umožňuje návrat domů občanům, kteří kvůli cestovním omezením způsobeným pandemií nemoci covid-19 uvízli v zahraničí, nebo cizincům, kteří mají v zemi trvalý pobyt. Pro všechny platí po příjezdu povinná dvoutýdenní karanténa. Po 3. červnu budou muset do karantény po překročení hranic jen ti, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou nebo mají pozitivní test na koronavirus.

Pro Italy celostátní karanténa skončila po 55 dnech začátkem května, a tak nyní mohou volně opouštět své domy a byty a pohybovat se za dodržení bezpečných odstupů venku. Stále ale platí poměrně přísné omezení cest a lidé nesmějí opustit svůj domovský region. V rámci regionu nyní mohou cestovat jen kvůli návštěvě příbuzných - toto omezení skončí v pondělí. Hranice regionů ale Italové budou moci překročit poprvé rovněž až 3. června.

V pondělí 18. května čeká Itálii začátek další fáze uvolňování restrikcí, kdy se mohou otevřít malé obchody, restaurace, bary či služby jako jsou kadeřnictví a kosmetická studia. Kromě toho začnou fungovat i muzea a knihovny, v kostelech se mohou začít sloužit mše a přestane platit zákaz vstupu na pláže.

Itálie patří k zemím, které koronavirová epidemie zasáhla nejsilněji. Celkově se od konce února virem SARs-CoV-2 nakazilo téměř 224.000 lidí, 31.610 z nich zemřelo.

Cestovní ruch je jedním z nejdůležitějších odvětví italské ekonomiky, kterou kvůli koronaviru čeká velký propad. Na hrubém domácím produktu se podílí asi 13 procenty. Italský turistický svaz Confcommercio Confturismo odhaduje, že turistický sektor letos přijde asi o 70 až 80 procent tržeb. Ztráty mohou dosáhnout až 120 miliard eur (3,3 bilionu Kč).

Kvůli záchraně letní turistické sezony nejspíš otevře své hranice velká část evropských zemí, které je z preventivních důvodů uzavřely po vypuknutí epidemie. Hranice tento týden otevřelo Slovinsko a turisty zřejmě od července přivítá Řecko. Hraniční režim uvolňuje i Rakousko.

Témata:  Itálie hranice koronavirus (coronavirus) COVID-19 Schengen turisté cestovní ruch

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 14:40

Všichni ho měli rádi. Česko reaguje na úmrtí Jiřího Bartošky

Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025)

Válka na Ukrajině má podporu celého Ruska, řekl Putin na oslavách v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.