Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus Covid-19 zasáhl téměř celý svět. Kdy epidemie skončí?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pandemie nového typu koronaviru by mohla do června skončit, pokud všechny země světa zmobilizují síly v boji proti této nebezpečné nákaze.

Podle agentury Reuters to dnes prohlásil uznávaný čínský epidemiolog Čung Nan-šan.

"Pokud budou země brát šíření nákazy vážně a budou připraveny podnikat razantní opatření, mohla by být pandemie během pár měsíců za námi," uvedl zmíněný poradce čínské vlády pro oblast zdravotnictví, který v roce 2003 výrazně přispěl k zastavení šíření nemoci SARS způsobované rovněž koronavirem.

"Radím všem zemím, aby se řídily nařízeními Světové zdravotnické organizace a zasáhly na celostátní úrovni," dodal Čung.

Epidemiolog připomněl, že viry patřící do stejné kategorie jako nový typ koronaviru jsou v teplých měsících méně aktivní, což by mohlo pomoci postup infekce zpomalit.

"Můj odhad ohledně června se zakládá na tom, že všechny země podniknou ta správná opatření. Pokud ne, může pandemie trvat déle," konstatoval třiaosmdesátiletý zdravotnický expert Čung.

Epidemie nového typu koronaviru již v Číně dosáhla vrcholu a počet nových případů nyní výrazně klesá. Podle agentury Reuters to dnes uvedla čínská Národní zdravotní komise. Pevninská Čína zaznamenala za středu pouze 15 nových případů nemoci COVID-19, v úterý jich přibylo 24. Dosud se v Číně, bez autonomního Hongkongu a Macaa, novým typem koronaviru nakazilo 80.793 lidí.

Počet obětí viru vzrostl v kontinentální Číně oproti předchozímu dni o 11. Dohromady tak pevninská Čína eviduje 3169 mrtvých. Středočínská provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit a odkud také pocházejí zhruba dvě třetiny světových nakažených, hlásí deset z 11 nových úmrtí.

Nových potvrzených případů infekce virem Sars-CoV-2 je v provincii Chu-pej osm. Všechny byly zaznamenány v provinční metropoli Wu-chanu. Podle agentury Reuters je to první pouze jednociferný nárůst nakažených v této lokalitě, která byla z celého světa virem postižena dosud vůbec nejhůře. V provincii se život postupně vrací k normálu a úřady opatrně uvolňují přísná protiepidemická opatření.

"Obecně řečeno máme vrchol epidemie v Číně již za sebou," prohlásil dnes mluvčí Národní zdravotní komise Mi Feng. Z 80.793 nakažených v Číně se již 62.793 pacientů zotavilo a bylo propuštěno z nemocnice. Jedná se o takřka 80 procent infikovaných.

Zatímco jinde ve světě počet případů rychle roste, v Číně se epidemie v posledních sedmi dnech výrazně zpomalila, což je podle Reuters výsledkem týdnů přísného omezení pohybu lidí a dopravy.

Témata:  Čína koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.