reklama

Podle agentury Reuters to dnes prohlásil uznávaný čínský epidemiolog Čung Nan-šan.

"Pokud budou země brát šíření nákazy vážně a budou připraveny podnikat razantní opatření, mohla by být pandemie během pár měsíců za námi," uvedl zmíněný poradce čínské vlády pro oblast zdravotnictví, který v roce 2003 výrazně přispěl k zastavení šíření nemoci SARS způsobované rovněž koronavirem.

"Radím všem zemím, aby se řídily nařízeními Světové zdravotnické organizace a zasáhly na celostátní úrovni," dodal Čung.

Epidemiolog připomněl, že viry patřící do stejné kategorie jako nový typ koronaviru jsou v teplých měsících méně aktivní, což by mohlo pomoci postup infekce zpomalit.

"Můj odhad ohledně června se zakládá na tom, že všechny země podniknou ta správná opatření. Pokud ne, může pandemie trvat déle," konstatoval třiaosmdesátiletý zdravotnický expert Čung.

Epidemie nového typu koronaviru již v Číně dosáhla vrcholu a počet nových případů nyní výrazně klesá. Podle agentury Reuters to dnes uvedla čínská Národní zdravotní komise. Pevninská Čína zaznamenala za středu pouze 15 nových případů nemoci COVID-19, v úterý jich přibylo 24. Dosud se v Číně, bez autonomního Hongkongu a Macaa, novým typem koronaviru nakazilo 80.793 lidí.

Počet obětí viru vzrostl v kontinentální Číně oproti předchozímu dni o 11. Dohromady tak pevninská Čína eviduje 3169 mrtvých. Středočínská provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit a odkud také pocházejí zhruba dvě třetiny světových nakažených, hlásí deset z 11 nových úmrtí.

Nových potvrzených případů infekce virem Sars-CoV-2 je v provincii Chu-pej osm. Všechny byly zaznamenány v provinční metropoli Wu-chanu. Podle agentury Reuters je to první pouze jednociferný nárůst nakažených v této lokalitě, která byla z celého světa virem postižena dosud vůbec nejhůře. V provincii se život postupně vrací k normálu a úřady opatrně uvolňují přísná protiepidemická opatření.

"Obecně řečeno máme vrchol epidemie v Číně již za sebou," prohlásil dnes mluvčí Národní zdravotní komise Mi Feng. Z 80.793 nakažených v Číně se již 62.793 pacientů zotavilo a bylo propuštěno z nemocnice. Jedná se o takřka 80 procent infikovaných.

Zatímco jinde ve světě počet případů rychle roste, v Číně se epidemie v posledních sedmi dnech výrazně zpomalila, což je podle Reuters výsledkem týdnů přísného omezení pohybu lidí a dopravy.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama