Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus se nedaří zastavit: Stav nouze v celém Japonsku, Británie nadále v karanténě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Japonský premiér Šinzó Abe dnes rozšířil stav nouze, platný doposud v sedmi prefekturách, na celou zemi. Cílem opatření je zabránit dalšímu šíření koronaviru a předejít přetížení zdravotnického systému. Stav nouze na souostroví potrvá do 6. května.

Předseda vlády v souvislosti s novým opatřením připomněl, že na přelomu dubna a května čeká Japonce takzvaný Zlatý týden, na který připadají čtyři státní svátky a který je nejdelším obdobím volna pro pracující. V tu dobu se mnoho lidí vydává do jiných koutů země. Stav nouze by měl přispět k omezení těchto cest, řekl Abe.

Již minulý týden vláda vyhlásila stav nouze v oblasti metropole Tokia, ve městě Ósaka na západě a v dalších pěti ze 47 prefektur. Prefektura Aiči, kde sídlí jedna z největších automobilek na světě Toyota, či město Kjóto ale následně požádaly, jestli by mohly být do tohoto nouzového systému také zahrnuty. Některé prefektury obdobná opatření přijaly samy.

Nouzový stav umožňuje guvernérům vyzvat občany, aby nevycházeli ze svých domovů a nesdružovali se. Agentura Reuters nicméně upozornila, že na rozdíl od jiných zemí nemohou úřady tato opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami.

Japonsko, které má 127 milionů obyvatel, není epidemií nemoci covid-19 tak těžce postiženo jako řada evropských zemí či Spojené státy. V poslední době se ale počet případů rychle zvyšuje. Podle bilance agentury Reuters eviduje Japonsko více než 9000 infikovaných a téměř 200 obětí nákazy.

V pátek japonská vláda zahájí sporný program distribuce dvou látkových roušek do každé domácnosti. Roušky budou rozesílány poštou. Kritici vládní iniciativy, která vyjde na 46,6 miliardy jenů (10,8 miliardy Kč), ji považují za plýtvání penězi daňových poplatníků. Mnoho lidí už předem prohlásilo, že podobnou pomoc nepotřebují, uvedla agentura Kjódó. Ti, kdo už roušky vyzkoušeli, si navíc postěžovali, že jsou příliš malé.

Británii čekají ještě nejméně tři týdny karantény

Přísná omezení zavedená v Británii ve druhé polovině března kvůli šíření koronaviru budou platit nejméně do 7. května, informují britská média. Prodloužení karanténního režimu podle nich dnes večer po konzultacích s experty a kolegy z krizového štábu potvrdí ministr zahraničí Dominic Raab, který po hospitalizaci premiéra Borise Johnsona převzal vedení vlády. Opozice volá po zveřejnění strategie pro uvolňování karanténního režimu, tu ale podle zdrojů deníku The Guardian vláda zatím nemá.

Epidemie nemoci covid-19 aktuálně podle vládních činitelů začíná v Británii vrcholit. Podle ministra zdravotnictví Matta Hancocka se křivka znázorňující vývoj počtu nakažených a mrtvých "zplošťuje", což ovšem neznamená, že by bylo v tuto chvíli na místě zmírňovat preventivní opatření.

"Kdybychom teď jednoduše uvolnili veškerá opatření, pak by virus znovu začal řádit a to nemůžeme dopustit," citovala Hancocka agentura Reuters. V Británii se už nákaza koronavirem SARS-CoV-2 prokázala u skoro 100.000 lidí a po hospitalizaci zemřelo skoro 13.000 infikovaných. Skutečný počet obětí covid-19 je zřejmě výrazně vyšší, neboť provozovatelé pečovatelských zařízení pro seniory hlásí úmrtí stovek klientů.

O dalším postupu se dnes má dočasný šéf vlády Raab radit s hlavním poradcem kabinetu pro vědecké otázky a odpoledne pak se členy krizového štábu COBRA. Očekává se, že po tomto jednání oznámí rozhodnutí prodloužit platnost celostátní karantény o další tři týdny.

Zda už bude po prvním květnovém víkendu vládu opět vést premiér Johnson, který se na venkovském sídle Chequers zotavuje z nemoci covid-19, není zatím jasné. Termín 7. května zároveň nemusí znamenat počátek uvolňování krizového režimu. Vláda ujišťuje, že rozhodnutí budou nadále vycházet z doporučení vědců.

Omezení pohybu mají obyvatelé Británie nařízeno od 23. března, kdy ministerstvo zdravotnictví hlásilo na 11.000 potvrzených případů nákazy koronavirem a 335 obětí. Deník Financial Times (FT) na základě vlastní analýzy tento týden uvedl, že veřejnost se pravidlům z větší části přizpůsobila. Dostupná data prý ukazují, že na konci druhého týdne karantény byla návštěvnost obchodů o 78 procent nižší než ve stejný čas v loňském roce, zatímco využívání hromadné dopravy postupně kleslo skoro na čtvrtinovou úroveň. Během velikonočního víkendu ovšem pohyb lidí na veřejnosti stoupl, uvádí FT.

Jeden z vládních expertů dnes varoval, že jistá míra omezení bude pravděpodobně nutná až do momentu, kdy bude dostupná vakcína proti koronaviru. "Nebude to návrat k normálu. (...) Jestliže opatření příliš povolíme, bude následovat vzestup šíření. Pokud chceme znovu otevřít školy, nechat lidi vrátit se k práci, pak musíme šíření brzdit jiným způsobem," řekl Neil Ferguson působící na Královské univerzitě v Londýně.

Profesor matematické biologie by přivítal, kdyby vláda urychlila práce na plánu obnovování běžného života v zemi. Po zveřejnění strategie volá opoziční Labouristická strana, jejíž nový lídr Keir Starmer ve středu v tomto směru zaslal dopis ministru Raabovi. Mapu pro cestu krize ale zatím vláda nepřipravila, uvádí The Guardian s odvoláním na informované činitele.

"Vysoce postavené vládní zdroje uvedly, že absence Borise Johnsona zpomalila koordinaci kolem centrální únikové strategie, a popsaly, jak jednotliví členové kabinetu rozvíjejí vlastní scénáře v rámci svých ministerstev," píše deník. Představitelé vlády podle něj dostali instrukce, aby o konci karantény otevřeně nehovořili.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Japonsko Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

14:24

Sněhová předpověď počasí. Čeká se obleva, pak nastane další změna

Počasí během minulého týdne označili meteorologové za bláznivé. Na nejvyšší české hory každopádně přineslo zimu. V pondělí ležely na hřebenech desítky centimetrů sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naznačil, jaký bude další vývoj. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy