Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krajní pravice na Slovensku sílí. Kotlebovci jsou druhou nejpopulárnější stranou

Slovenský extremista Marián Kotleba
Slovenský extremista Marián Kotleba
Foto: dailystormer.com

Volební preference krajně pravicové slovenské strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) stouply na 11,8 procenta a strana se dostala na druhé místo žebříčku oblíbenosti politických stran. Bez větší změny preferencí na prvním místě skončila nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) s podporou 19,6 procenta ze skupiny rozhodnutých voličů.

Ukázaly to výsledky nejnovějšího průzkumu, které dnes zveřejnila agentura Focus. Naopak proti listopadu ztratila i strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky. Parlamentní volby se v zemi uskuteční na konci února.

Sondáž uskutečnila agentura od 2. do 9. prosince, tedy částečně v době, kdy policie oznámila stíhání šéfa Směru-SD Roberta Fica a také bývalého prezidenta Kisky. Fico čelí obvinění, že se zastal exposlance LSNS odsouzeného za protiromské výroky. Kiska je pak stíhán kvůli podezření z daňového deliktu v souvislosti s financováním kampaně před prezidentskými volbami v roce 2014 jeho rodinnou firmou.

I průzkum Focusu potvrdil, že stávající tříčlenná vládní koalice by neměla ve sněmovně většinu. Tu by dokázala shromáždit případná širší koalice opozičních a neparlamentních stran. Do sněmovny by se podle sondáže dostalo až devět stran či koalic.

Za Směrem-SD a LSNS na třetím místě v průzkumu skončila s 10,3 procenta koalice stran Progresivní Slovensko a Spolu, jejíž volební preference v listopadu dosáhly 11,7 procenta. Popularita Kiskovy strany Za lidi klesla na 9,2 z 10,6 procenta.

Blízko pětiprocentní hranice, jejíž zdolání ve volbách je podmínkou pro zisk křesel ve sněmovně, byly hned tři strany. Mezi nimi neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí a opoziční Svoboda a solidarita s podporou shodně 5,7 procenta, a také vládní Slovenská národní strana (5,4 procenta). Do sněmovny by se nedostala třetí koaliční strana Most-Híd.

Slovenský parlament už dříve schválil prodloužení moratoria na zveřejňování výsledků sondáží, a to až na období 50 dnů před volbami. To by znamenalo, že poslední sondáže před nadcházejícími volbami do Národní rady by mohly být zveřejněny v první lednové dekádě. Novelu zmíněného zákona posuzuje na návrh prezidentky Zuzany Čaputové ústavní soud.

Témata:  volby na Slovensku Marián Kotleba Smer SD Slovensko průzkumy

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.