Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letiště v Kábulu se uzavřelo pro komerční lety

Letiště v Kábulu
Letiště v Kábulu
Foto: Profimedia

Mezinárodní letiště v Kábulu je uzavřeno pro komerční lety, startovat a přistávat mohou pouze vojenská letadla. S odvoláním na zdroje z NATO a z americké armády o tom dnes informovaly agentury AP a Reuters.

Afgháncům, kteří se obávají vlády radikálního islamistického hnutí Tálibán, pozastavení komerčních letů odřízlo jednu z posledních možností úniku ze země, poznamenala AP.

Vojenské letouny nicméně pokračují v evakuacích. Ty urychlila kvůli poslednímu vývoji v zemi řada převážně západních zemí, které se snaží z Afghánistánu dostat do bezpečí své občany, pracovníky velvyslanectví, popřípadě jejich afghánské spolupracovníky.

Bojovníci radikálního islamistického hnutí Tálibán dnes po rychlé ofenzivě z posledních dnů bez boje obsadili další město a vstoupili do metropole Kábulu. Pod kontrolou už tak mají prakticky celou zemi.

Z Kábulu se kvůli tomu snaží dostat tisíce lidí. Mnoho z nich míří na kábulské letiště, které je poslední možnou cestou ze země, protože Tálibán má pod kontrolou všechny hraniční přechody.

Některé komerční aerolinie dnes podle agentury Reuters oznámily, že se začínají vyhýbat afghánskému vzdušnému prostoru, k tomuto kroku přistoupily například British Airways nebo Virgin Atlantic.

Témata:  Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.