Italské úřady povolily vylodění 176 migrantů, které o víkendu u libyjských břehů zachránila loď Ocean Viking neziskových organizací Lékaři bez hranic a SOS Mediterranée. Druhá jmenovaná o tom informovala na twitteru. Plavidlo je nyní na cestě do jihoitalského přístavu Tarent.
Loď Ocean Viking pluje pod norskou vlajkou a monitoruje oblast Středozemního moře mezi Itálií a Libyí. V neděli zachránila uprchlíky ze dvou gumových člunů, kteří se dostali do potíží během plavby směrem k evropským břehům.
Povolení zakotvit v Itálii dostali provozovatelé lodi velmi rychle, stejně jako tomu bylo koncem září, kdy směl Ocean Viking se 182 africkými migranty vplout do přístavu na Sicílii.
?BREAKING: The Italian authorities have assigned the port of Taranto, south #Italy, as a place of safety to the #OceanViking. We are relieved that the 176 survivors will reach safety without unnecessary delay. We are now heading north. pic.twitter.com/Bu3jq8wHXs
— SOS MEDITERRANEE (@SOSMedIntl) October 14, 2019
Benevolentnější postoj k záchranným lodím neziskových organizací Itálie zaujala poté, co v září získala důvěru nová vláda, v níž místo protiimigrační Ligy zasedla levicová Demokratická strana.
Řím už požádal Evropskou unii o přerozdělení zachráněných migrantů mezi státy EU, uvedla dnes mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová. Komise je podle ní v kontaktu se státy, které jsou ochotné část migrantů převzít, mluvčí ale nesdělila, o které země se jedná.
Předchozí italský kabinet a zejména někdejší ministr vnitra Matteo Salvini prosazovali tvrdou protiimigrační politiku a plavidla neziskových organizací do italských přístavů nepouštěli. To pravidelně vedlo ke krizovým situacím, kdy lodě musely někdy i týdny čekat, až budou smět zachráněné dopravit na pevninu. Právě Salvini dnes rozhodnutí úřadů ostře kritizoval. "Ocean Viking provozuje francouzská organizace, pluje pod norskou vlajkou. Můžete mi říct, proč pluje do Itálie? Ať jedou buď do Francie nebo do Norska," napsal bývalý vicepremiér na twitteru.
Státy Evropské unie se nyní pokoušejí domluvit na systému dobrovolného přerozdělování zachráněných migrantů, který by sňal výhradní odpovědnost za tyto lidi z beder jihoevropských států, kam migranti nejčastěji směřují. Minulý týden návrh Německa, Francie, Itálie a Malty podpořily další státy; Česká republika stejně jako Slovensko, Polsko a Maďarsko účast na takovém přerozdělování odmítly.
Počet migrantů, kteří připlouvají do Itálie, se v poslední době zvýšil. Za uplynulé dva týdny napočítaly italské úřady 822 nových migrantů, jen v pondělí dorazilo na Lampedusu kolem 200 lidí. Loni v říjnu přitom do Itálie dorazila tisícovka migrantů během celého měsíce. Celkově však letos do Itálie do 9. října doplulo necelých 8000 migrantů, loni to bylo za stejné období přes 21.000 lidí, uvedla ve své pravidelné statistice Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Nejčastějším cílem migrantů plujících přes Středozemní moře je letos jednoznačně Řecko, kam se dosud dostalo přes 41.000 lidí, loni to bylo ve stejném období kolem 24.500 lidí.
Témata: Lékaři bez hranic, uprchlíci, Itálie, Matteo Salvini, loď s uprchlíky
Související
25. srpna 2021 13:03
14. května 2021 22:03
15. října 2020 16:00
9. října 2020 16:03
7. října 2020 11:50