Pákistán si dnes předvolal francouzského velvyslance, aby mu sdělil svou nespokojenost s šířením nenávisti proti islámu. Toho se podle ministerstva zahraničí dopouštějí někteří politici v západních zemích pod hávem boje za svobodu slova. Pákistán tak zřejmě reagoval na debatu, která se vede ve Francii ohledně zveřejnění karikatur proroka Mohameda, uvedla agentura Reuters. Publikaci karikatur podpořil francouzský prezident Emmanuel Macron, kterého za to pákistánský premiér Imran Chán v neděli kritizoval.
V prohlášení předanému francouzskému velvyslanci Pákistán odsuzuje "opakované projevy rouhání", které podle této asijské země představuje právě otištění karikatur proroka Mohameda. Pákistán také odsuzuje "politiky, kteří toto ohavné počínání ospravedlňují svobodou slova a kteří dávají na stejnou úroveň islám a terorismus".
V neděli pákistánský premiér kritizoval projev francouzského prezidenta, který po vraždě učitele Samuela Patyho hájil právo na otištění karikatur proroka Mohameda. "Prezident Macron se bohužel rozhodl schválně provokovat muslimy, včetně jeho vlastních spoluobčanů, když podpořil ukázky bezbožných karikatur, které jsou zaměřené proti islámu a proti našemu prorokovi," řekl Chán.
Podobnou kritiku vyjádřili i další představitelé islámských zemí, například turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. V některých zemích začal bojkot francouzského zboží.
Prezident Macron kritikům nepřímo odpověděl v neděli na twitteru, kde zveřejnil text ve francouzštině, angličtině a v arabštině. "Respektujeme všechny rozdíly vyjádřené mírumilovně. Nikdy nepřijmeme nenávistivé výroky a budeme hájit rozumnou debatu," uvedl Macron.
لا شيئ يجعلنا نتراجع، أبداً. نحترم كل أوجه الاختلاف بروح السلام. لا نقبل أبداً خطاب الحقد وندافع عن النقاش العقلاني. سنقف دوماً إلى جانب كرامة الإنسان والقيم العالمية.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) October 25, 2020
V neděli pákistánský premiér napsal dopis šéfovi Facebooku Markovi Zuckerbergovi. "Žádám vás, abyste vydal zákaz šíření nenávisti proti islámu na facebooku podobně, jak jste to udělal v případě holokaustu," stojí v dopise. V polovině října společnost Facebook oznámila, že začne mazat příspěvky, které popírají nebo zkreslují historii holokaustu. Provozovatel stejnojmenné sociální sítě na dopis pákistánského premiéra zatím oficiálně neodpověděl.
Témata: Islám, Emmanuel Macron, Pákistán, Francie
Související
24. července 2024 14:34
26. března 2022 16:27
28. prosince 2021 12:11
20. srpna 2021 12:05
3. prosince 2020 11:19
31. října 2020 12:16