Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko by vstup Finska a Švédska do NATO mohlo ratifikovat příští měsíc

Maďarsko
Maďarsko
Foto: Pixabay

Maďarský parlament by vstup Finska a Švédska do NATO mohl ratifikovat v březnu. S odvoláním na předběžný program příští schůze parlamentu o tom dnes informují maďarská média. Finsko a Švédsko podaly přihlášku do Severoatlantické aliance loni na jaře v reakci na ruskou invazi na Ukrajině. S jejich přijetím musejí souhlasit všichni členové aliance, Maďarsko a Turecko tak doposud neučinili.

Agentura Reuters připomíná, že německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková minulý týden Maďary a Turky vyzvala, aby pomohli Finsku a Švédsku na cestě do NATO. Dala přitom najevo, že očekává, že všechny členské země rozšíření aliance ratifikují "bez dalšího prodlení".

Maďarský internetový portál HVG.hu napsal, že poslanci by příslušnou rozpravu mohli zahájit 1. března. Hlasování o ratifikaci by se pak pravděpodobně konalo v následujícím týdnu.

Konzervativní premiér Viktor Orbán loni v listopadu řekl, že jeho vláda se pro podporu vstupu Finska a Švédska do NATO už rozhodla. Kabinet příslušné zákony předložil parlamentu už v červenci, nicméně parlament, v němž má Orbánova strana Fidesz dvoutřetinovou většinu, se jimi ještě nezabýval.

Orbán se loni stal maďarským premiérem na čtvrté funkční období v řadě. V sobotu zopakoval, že členství v NATO je pro Maďarsko "životě důležité" a že jeho vláda nebude posílat zbraně na Ukrajinu ani přerušovat své ekonomické vztahy s Moskvou.

Témata:  Maďarsko Finsko Švédsko NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy