Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová mluvila s Putinem o problému s migranty na hranici Polska

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Federal Government/Schacht

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes po telefonu hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o situaci na polsko-běloruské hranici, kde se v posledních dnech utábořily tisíce migrantů snažících se dostat na polské území. Merkelová podle mluvčího německé vlády vyzvala Putina, aby "konal" proti zneužívání běženců ze strany běloruského režimu svého spojence Alexandra Lukašenka, napsala agentura AFP.

Bělorusko podle Evropské unie přivádí migranty k hranici ve snaze vyvolat v evropském bloku napětí v odvetě za unijní sankce. Unijní lídři v této souvislosti hovoří o "hybridním útoku" a polský premiér Mateusz Morawiecki v úterý s migrační krizí spojoval ruského prezidenta. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes počínání Morawieckého označil za nezodpovědné.

Merkelová v telefonátu s Putinem označila "instrumentalizaci migrantů v podání běloruského režimu za nelidskou a nepřijatelnou", uvedl její mluvčí na twitteru. Dodal, že kancléřka vyzvala ruského prezidenta, aby ve věci zakročil. Komuniké ruské strany podle agentury AP uvádí, že oba lídři se dohodli "pokračovat v konverzaci" na téma migrantů mířících z Běloruska do Polska.

Kreml v dřívějším prohlášení připisoval vinu za současné dění Evropské unii, která se prý "zříká ideálů humanismu" a snaží se "udusit" Bělorusko plány na částečné uzavření hranice.

Přes Bělorusko v posledních týdnech a měsících míří do Polska, Litvy a Lotyšska tisíce běženců, převážně z Blízkého východu, ačkoli se nejedná o tradiční tranzitní zemi. Situace se vyostřila tento týden, když k polské hranici za doprovodu běloruských vojáků a pohraničníků dorazilo několik tisíc migrantů. Polsko se jim snaží zabránit v překonání hranice, na místě zasahovaly tisíce polských policistů a vojáků.

Témata:  Angela Merkelová Vladimír Putin migrace

Související

Aktuálně se děje

10:34

Syřané budoucnosti věří, analytici jsou opatrní. Po pádu Asada existuje několik scénářů

Syřané jsou vůči budoucnosti optimističtí a vidí naději. Analytici a politici ale připomínají povahu opozičních sil, které v zemi chtějí přebrat moc po vyhnaném prezidentovi Bašáru Asadovi. Syrská opozice je totiž značně nesourodá, což může dokonce vést k pokračování občanské války.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Syrské opoziční jednotky v Aleppu

Den po dni: Jak dokázali povstalci ovládnout Sýrii za pouhý týden?

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.