reklama

Piknik v srpnu 1989 uspořádala Panevropská unie společně s tehdejší protikomunistickou maďarskou opozicí. Kvůli němu se na tři hodiny otevřel přechod z Maďarska, kam se v létě 1989 stáhly tisíce obyvatel Německé demokratické republiky toužících po emigraci na Západ.

Kancléřka při dnešní vzpomínkové akci poděkovala Maďarsku za otevření hranic v roce 1989 i za přínos pro německé sjednocení. "Z pikniku se stal největší hromadný útěk z NDR od stavby (berlínské) zdi v roce 1961. Stala se z něj světová událost," řekla kancléřka po ekumenické mši v evangelickém kostele v Šoproni na hranicích s Rakouskem.

"Šoproň je příkladem, kolik toho mohou Evropané dosáhnout, když se budeme odvážně zasazovat za naše nedělitelné hodnoty," řekla Merkelová. Apelovala také na schopnost kompromisu států EU v palčivých otázkách: "Měli bychom si být vědomi, že národní blaho vždy závisí na společném blahu evropském," uvedla na tiskové konferenci po boku maďarského premiéra Orbána, s nímž se v posledních letech dostávala do střetu v otázkách migrace i vlády práva v Maďarsku.

Orbán měl dnes pro Merkelovou slova chvály. Uvedl, že kancléřka se těší "úctě maďarského národa", neboť se zasazuje o soudržnost Evropy. Vyzdvihl, že bez znovusjednocení Německa by Maďarsko nemohlo být osvobozeno od sovětské nadvlády. Dodal také, že jednotu Evropy nelze považovat za dokončenou.

Podle DPA tak řekl v narážce na nesoulad mezi Budapeští a Berlínem zejména ohledně přístupu k migraci - zatímco Orbán dlouhodobě vystupuje proti přistěhovalectví, Německo obviňuje maďarské vedení z autoritářských tendencí.

Merkelová se s Orbánem krátce setkala na šoproňské radnici a oba poté vystoupili na tiskové konferenci. Krátký společný program je podle hodnocení DPA ukázkou toho, nakolik jsou dnešní německo-maďarské vztahy napjaté. Kancléřka se vyhýbala návštěvě Maďarska od chvíle, kdy v roce 2015 vypukla uprchlická a migrační krize a kdy byla mimo jiné v Maďarsku terčem ostré kritiky za svou vstřícnou migrační politiku.