Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Merkelová reaguje na střelbu v Hanau: Rasismus a nenávist jsou jed

Angela Merkelová, německá kancléřka
Angela Merkelová, německá kancléřka
Foto: Reprofoto

Hodně toho ukazuje na to, že střelec z Hanau byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí k lidem jiného původu, řekla dnes na tiskové konferenci v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová. Reagovala tak na události ve stotisícovém hesenském městě, kde v noci na dnešek přišlo o život 11 lidí, včetně útočníka.

Angela Merkelová dnešek označila za nanejvýš smutný den. "Hluboký smutek cítím já i lidé v celém Německu," poznamenala a dodala, že si nedokáže představit, čím procházejí rodiny a přátelé zastřelených. Zraněným přeje, aby překonali fyzické i psychické následky hrozného útoku, o němž je od rána průběžně informována.

"Na závěrečné posouzení (činu) je příliš brzy," uvedla dále. "Ale mnohé teď nasvědčuje tomu, že pachatel byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí vůči lidem jiného původu, jiné víry nebo jiného vzhledu," podotkla.

"Rasismus je jed, nenávist je jed. Tento jed existuje v naší společnosti a nese vinu už na příliš mnoha zločinech," prohlásila také německá kancléřka.

“Racism is a poison.Hatred is a poison.And this poison exists within our society and it is already responsible for way too many crimes.”-Angela Merkel#Hanau

— Mathieu von Rohr (@mathieuvonrohr) February 20, 2020

Konkrétně zmínila vraždy neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU), která v letech 2000 až 2007 usmrtila deset lidí převážně tureckého původu, nebo loňský útok pravicového extremisty v Halle, který si vyžádal dvě oběti. Zdůraznila, že se její vláda i veškeré státní úřady těm, kdo se Německo snaží rozdělovat, staví s veškerou silou a rozhodností.

O tom, že rasismus je jed, dnes při návštěvě Hanau mluvil i ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), podle něhož je rasistický motiv zřejmě možné považovat za daný. Ministr financí Olaf Scholz (SPD) dnes o útočníkovi hovořil jako o pravicovém teroristovi. Slova o terorismu nebo pravicovém extremismu volí i další politici. "Stojím na straně všech lidí, které ohrožuje rasistická nenávist," uvedl zase spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier.

Výrazně jinak na útoky reaguje pravicově populistická až radikální Alternativa pro Německo (AfD), jejíž představitelé zdůrazňují, že šlo o čin pomatence, nebo hovoří o amoku. Část politiků se podle AfD, která je z verbálního podněcování nenávisti často obviňována, snaží na případu získat politické body, což strana odsuzuje. Někteří kritici na to na twitteru reagují slovy o tom, že je to právě AfD, která se snaží zneužít každého vážného trestného činu, který nespáchá Němec, ale cizinec.

Na výjimečnou situaci v Hanau reagoval také jeho primátor Claus Kaminsky (SPD), podle kterého hodiny od středeční 22. patří k nejsmutnějším a nejvíce hořkým, které toto město v dobách míru kdy zažilo.

Třiačtyřicetiletý Němec ve dvojici barů v Hanau, které leží asi 20 kilometrů východně od Frankfurtu nad Mohanem, zastřelil devět lidí. Všichni měli migrační kořeny. Po několika hodinách ho policie našla v jeho bytě mrtvého spolu s jeho mrtvou matkou, která byla rovněž zastřelená.

Témata:  Angela Merkelová rasismus extremismus střelba v Německu Horst Seehofer AfD

Související

Aktuálně se děje

12:13

Asadův pád zasadil těžkou ránu Rusku

Pád režimu Bašára Asada je nejen historickým zlomem pro Sýrii, ale také vážnou ranou prestiži Ruska. Po téměř desetiletí právě ruská vojenská síla držela syrského prezidenta u moci, ale během několika dramatických dní se situace zcela obrátila. Damašek padl, Asad byl sesazen a podle zpráv odletěl do Moskvy, kde mu bylo uděleno azyl na „humanitárních základech“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Syrské opoziční jednotky v Aleppu

Den po dni: Jak dokázali povstalci ovládnout Sýrii za pouhý týden?

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.