Angela Merkelová dnešek označila za nanejvýš smutný den. "Hluboký smutek cítím já i lidé v celém Německu," poznamenala a dodala, že si nedokáže představit, čím procházejí rodiny a přátelé zastřelených. Zraněným přeje, aby překonali fyzické i psychické následky hrozného útoku, o němž je od rána průběžně informována.

"Na závěrečné posouzení (činu) je příliš brzy," uvedla dále. "Ale mnohé teď nasvědčuje tomu, že pachatel byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí vůči lidem jiného původu, jiné víry nebo jiného vzhledu," podotkla.

"Rasismus je jed, nenávist je jed. Tento jed existuje v naší společnosti a nese vinu už na příliš mnoha zločinech," prohlásila také německá kancléřka.

Konkrétně zmínila vraždy neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU), která v letech 2000 až 2007 usmrtila deset lidí převážně tureckého původu, nebo loňský útok pravicového extremisty v Halle, který si vyžádal dvě oběti. Zdůraznila, že se její vláda i veškeré státní úřady těm, kdo se Německo snaží rozdělovat, staví s veškerou silou a rozhodností.

O tom, že rasismus je jed, dnes při návštěvě Hanau mluvil i ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), podle něhož je rasistický motiv zřejmě možné považovat za daný. Ministr financí Olaf Scholz (SPD) dnes o útočníkovi hovořil jako o pravicovém teroristovi. Slova o terorismu nebo pravicovém extremismu volí i další politici. "Stojím na straně všech lidí, které ohrožuje rasistická nenávist," uvedl zase spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier.

Výrazně jinak na útoky reaguje pravicově populistická až radikální Alternativa pro Německo (AfD), jejíž představitelé zdůrazňují, že šlo o čin pomatence, nebo hovoří o amoku. Část politiků se podle AfD, která je z verbálního podněcování nenávisti často obviňována, snaží na případu získat politické body, což strana odsuzuje. Někteří kritici na to na twitteru reagují slovy o tom, že je to právě AfD, která se snaží zneužít každého vážného trestného činu, který nespáchá Němec, ale cizinec.

Na výjimečnou situaci v Hanau reagoval také jeho primátor Claus Kaminsky (SPD), podle kterého hodiny od středeční 22. patří k nejsmutnějším a nejvíce hořkým, které toto město v dobách míru kdy zažilo.

Třiačtyřicetiletý Němec ve dvojici barů v Hanau, které leží asi 20 kilometrů východně od Frankfurtu nad Mohanem, zastřelil devět lidí. Všichni měli migrační kořeny. Po několika hodinách ho policie našla v jeho bytě mrtvého spolu s jeho mrtvou matkou, která byla rovněž zastřelená.