reklama

"Rusko by nemělo v nejmenším pochybovat o tom, že další vojenská agrese proti Ukrajině by měla masivní následky a vysokou cenu," uvádí společné prohlášení z dvoudenního jednání G7, kterou tvoří Německo, Francie, Británie, Itálie, Spojené státy, Kanada a Japonsko, jakož i zástupce Evropské unie.

"Opět potvrzujeme náš neoblomný závazek vůči svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny, jakož i právu kteréhokoli suverénního státu rozhodovat o své budoucnosti," pokračuje dokument podle agentury Reuters.

Zástupci G7 Na setkání v anglickém Liverpoolu uvedli, že jsou jednotní v nesouhlasném postoji vůči ruským vojenským manévrům u ukrajinské hranice, a vyzvali Moskvu ke snížení napětí na rusko-ukrajinských hranicích a k pokračování v jednáních v "normandském formátu" (tedy Francie, Německo, Rusko a Ukrajina) o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny, vlekoucím se od roku 2014. .

Rusko v poslední době posiluje vojenskou přítomnost u hranic s Ukrajinou, aktuálně se tam nachází desetitisíce ruských vojáků. Podle amerických tajných služeb by mohlo jít o předzvěst rozsáhlé ofenzívy s více než 175.000 vojáky. Kreml trvá na tom, že žádný útok neplánuje, a přesun vojsk prezentuje jako reakci na kroky NATO.

Ruské velvyslanectví v Londýně v prohlášení, vydaném ještě před zveřejněním závěrů ze schůzky G7, označilo časté používání fráze o "ruské agresi“ za zavádějící. "Rusko učinilo NATO četné návrhy, jak snížit napětí. Jednání G7 mohlo být příležitostí o nich diskutovat, ale zatím neslyšíme nic jiného než agresivní hesla," uvedlo velvyslanectví podle Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno nastolil požadavek, aby Spojené státy a jejich spojenci poskytli Rusku právně závazné a dlouhodobé záruky, že se Severoatlantická aliance nebude rozšiřovat dále na východ a nerozmístí své střely u ruských hranic. Washington opakuje, že žádná země nemá právo vetovat naděje Ukrajiny na případný vstup do NATO. Mluvčí Kremu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že jsou velmi vážné rozpory mezi USA a Ruskem ohledně toho, co Putin ještě před videosummitem s americkým prezidentem Joem Bidenem označil za "nepřekročitelné meze".