Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Morawiecki označil Rusko kvůli Navalnému za nepřátelský režim

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Foto: mr.gov.pl

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes označil Rusko za "nepřátelský režim". Učinil tak v souvislosti se čtvrtečním oznámením německé vlády, že kritik Kremlu Alexej Navalnyj byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok vyvinuté v bývalém Sovětském svazu.

"Gruzie 2008. Krym a Donbas od roku 2014. MH17. Salisbury 2018. Berlín 2019. Navalnyj 2020. Kolik důrazných upozornění potřebujeme, abychom si konečně uvědomili, že máme co dělat s nepřátelským režimem?" napsal Morawiecki na twitteru.

"Dialog, partnerství, kompromis - to jsou pro ně cizí slova. Je čas vyvodit z toho závěry," dodal předseda polské vlády. Ve svém tweetu Rusko konkrétně nejmenoval, ale zmínil se o událostech, v nichž je Moskva obviňována z účasti.

Jde o válku s Gruzií, o okupaci a anexi ukrajinského Krymu a separatistický konflikt na východní Ukrajině, o sestřelení malajsijského letounu letu MH17 nad separatisty ovládaným Donbasem, o otravu bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury, o loňskou vraždu Čečence Zelimchana Changošviliho v centru Berlína a o nynější otravu Navalného.

Moskva účast na otravě Navalného popírá, podobně jako v případě otravy Skripala, sestřelení letounu nad Ukrajinou a vraždu Čečence. Odvolává se při tom na to, že německé tvrzení nebylo podloženo důkazy.

Témata:  Mateusz Morawiecki Rusko Alexej Navalnyj

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 10:43

Dáda Patrasová se zhroutila. Syn pracuje na tom, aby se dostala z nejhoršího

Od smrti Aničky Slováčkové, která rozesmutnila celé Česko, již uplynul více než měsíc. Bolest je stále přítomna zejména u nejbližších, v rodině ale podle nejnovějších informací došlo k zásadnímu momentu. Jde o Aniččinu maminku Dádu Patrasovou. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy