Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moskva tvrdí, že zasáhla 35 systémů HIMARS. Ukrajina jich dostala jen 20

HIMARS
HIMARS
Foto: Wikimedia Commons

Rusko dosud oznámilo zničení nebo poškození 35 amerických raketometů HIMARS využívaných Ukrajinou, informoval dnes ruskojazyčný server BBC. Upozornil zároveň, že Kyjev těchto zbraňových systémů k začátku letošního roku obdržel jen dvacet.

Moskva o zničení těchto systémů hovoří pravidelně od loňského léta, kdy Ukrajina obdržela první dodávku od západních spojenců. Naposledy v úterý ruské ministerstvo obrany uvedlo, že nedaleko Kramatorsku ve východoukrajinské Doněcké oblasti zničilo několik raketometů HIMARS, spolu s dalším ukrajinským vybavením.

Ruskojazyčný server BBC spočítal, kolikrát se ruské ministerstvo obrany ve svých oficiálních hlášeních zveřejněným na telegramu zmínilo o zásahu raketových systémů HIMARS. Na této sociální síti ohlásilo zničení 24 raketometů, dalších 11 jich ruské síly "zasáhly" nebo "zdolaly".

Ukrajina ale dosud od Spojených států obdržela jen 20 raketometů HIMARS. Další mají přijít v tomto roce. Podle amerických představitelů se Rusku nepodařilo zničit ani jeden z raketových systémů. Za stejným tvrzením stojí i ukrajinští činitelé.

List The Washington Post v srpnu uvedl, že ukrajinská armáda používá dřevěné makety raketometů HIMARS, aby na jejich zničení donutila Moskvu plýtvat drahými střelami s plochou dráhou letu.

Díky raketometům HIMARS, které dokážou zasáhnout ruské vojenské cíle na velkou vzdálenost, se Ukrajině podle BBC podařilo zbrzdit ruský postup na východní a jižní Ukrajině včetně osvobození jihoukrajinského města Cherson nebo Charkovské oblasti. Podle ruského ministerstva obrany s pomocí HIMARS zasáhli Ukrajinci na přelomu roku i Makijivku. Při útoku podle ruských úřadů zahynulo 89 vojáků, podle ukrajinské bilance bylo obětí několik stovek.

Témata:  válka na Ukrajině M 142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systém)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.