Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muslimové chtějí rozvrátit Francii? Macron si došlápl na imámy z ciziny

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý oznámil, že omezí praxi, kdy muslimské země do Francie posílají náboženské kazatele a učitele. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že Macron se doposud vyhýbal záležitostem týkajícím se francouzské muslimské komunity, a místo toho se soustřeďoval na ekonomické reformy.

Na tiskové konferenci v Mylhúzách (Mulhouse) Emmanuel Macron řekl, že postupně bude ukončovat systém, kdy Alžírsko nebo Maroko posílají do Francie imámy, aby kázali v tamních mešitách. Ročně takto přijede asi 300 kazatelů. "Letos jich má takový počet přicestovat naposledy," uvedl Macron.

Jeho vláda požádala organizaci, která zastřešuje muslimy ve Francii, aby našla způsob, jak školit imámy na francouzském území, a zajistila, aby mluvili francouzsky a nešířili radikální myšlenky.

Macron, na kterého neustále útočí šéfka krajní pravice Marine Le Penová kvůli integraci francouzských muslimů, také oznámil, že francouzské žáky už nebudou vyučovat učitelé placení cizími vládami.

Paříž má dohody s devíti zeměmi, na jejichž základě mohou jejich vlády vysílat do francouzských škol učitele, aby učili jazyky žáky s kořeny v jejich zemích. Jde třeba o Alžírsko, Maroko, Tunisko nebo Turecko. Macron řekl, že na tom, že tato praxe skončí, se dohodl se všemi těmito státy kromě Turecka.

"Nedovolím, aby nějaká země, (...) rozdmýchávala separatismus," cituje Reuters Macrona. "Nemůžete mít turecké zákony na francouzském území, tak to nejde," prohlásil šéf Elysejského paláce.

Francie v uplynulých letech zažila několik velkých útoků ze strany islamistů. Při atentátech v Paříži v listopadu 2015 zahynulo 130 lidí. Šlo o nejkrvavější útoky ve Francii od konce druhé světové války.

Témata:  Islám muslimové Francie Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.