reklama

Hněv narůstá od minulého týdne, kdy činitelé strany Nupur Šarmaová a Navín Džindal výroky, které byly vnímány jako urážka islámského proroka Mohameda a jeho manželky Áiši, pronesli. Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího však nepodnikla žádné kroky až do neděle, kdy se ozvaly muslimské státy. Katar a Kuvajt si na protest jako první předvolaly indické velvyslance. Následně BJP pozastavila členství Šarmaové, vyloučila Džindala a vydala vzácné prohlášení, že důrazně odsuzuje urážku jakýchkoli náboženských osobností.

Nejméně pět arabských zemí oficiálně protestovalo a ostře dnes reagovaly také Pákistán a Afghánistán. Na sociálních sítích se šířily rozhořčené reakce a v některých arabských zemích se objevily i výzvy k bojkotu indického zboží.

Zmíněné kontroverzní výroky byly vyústěním rostoucího násilí namířeného proti indické muslimské menšině, jehož se podle některých názorů dopouštěli právě hinduističtí nacionalisté. Těm patrně dodávalo odvahu to, že Módí od svého prvního zvolení v roce 2014 k těmto útokům pravidelně mlčí, napsala agentura AP.

Indičtí muslimové se často stávali terčem útoků kvůli všemu možnému, od stylu stravování a oblékání až po mezináboženské sňatky. Skupiny na ochranu práv, jako Human Rights Watch nebo Amnesty International, varovaly, že útoky se mohou stupňovat. Obvinily také Módího vládnoucí stranu, že se problémem nezabývá, a někdy dokonce umožňuje nenávistné projevy proti muslimům, kteří tvoří 14 procent z 1,4 miliardy obyvatel Indie. Svým rozsahem se tak řadí k druhé největší muslimské populaci. Módího strana obvinění popírá, ale indičtí muslimové tvrdí, že útoků proti nim a jejich víře prudce přibylo.

Indie nicméně udržuje silné vztahy s bohatými muslimskými státy Perského zálivu, jako je Katar a Kuvajt. Tyto země se spoléhají na miliony pracovníků z Indie a dalších zemí jižní Asie, kteří pracují ve službách. Indie je však také závislá na zemích bohatých na ropu, jako je Saudská Arábie, která pohání její energeticky náročnou ekonomiku.