Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na spalničky loni na světě zemřelo zhruba 207.500 lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na spalničky v loňském roce zemřelo zhruba 207.500 lidí. V dnes zveřejněné zprávě o boji proti tomuto virovému onemocnění to uvedly Světová zdravotnická organizace (WHO) a americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Od roku 2016 vzrostl počet obětí spalniček o 50 procent.

"Byla to úmrtí, kterým šlo zabránit," uvedla k loňským číslům odbornice WHO Natasha Crowcroftová.

Celkem loni zdravotníci zaznamenali téměř 870.000 případů nákazy spalničkami. To je nejvíce od roku 1996. Obzvlášť postižené jsou přitom země v Africe, jako například Kongo či Madagaskar. Velké epidemie spalniček zaznamenaly ale loni i Gruzie, Kazachstán či Ukrajina. Česku v loňském roce WHO zrušila status země, kde byly spalničky vymýceny.

Spalničky jsou infekční onemocnění, které se šíří kapénkami vzduchem, například při kašli. Začínají horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek.

Do zavedení vakcíny v roce 1963 zemřelo podle WHO ročně na světě na spalničky 2,6 milionu lidí. Před nakažením spalničkami se lze chránit podáním dvou dávek očkovací látky. Podle WHO ale v mnoha zemích světa děti loni nedostaly včas obě dávky.

Situace na poli očkování se přitom zřejmě ještě zhorší kvůli pandemii covidu-19. Virem SARS-CoV-2 se letos nakazilo již více než 53 milionů lidí. S covidem-19, který virus způsobuje, zemřelo přes 1,2 milionu nakažených.

Témata:  Spalničky nemoci

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 21:03

Tajemství posledního přání Jiřího Bartošky. Co mu rodina splnila?

Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy