reklama

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell zase jménem členských států zkritizoval Rusko za to, že úlomky ze zničeného satelitu mohou ohrozit bezpečnost posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Rusko podobná slova již odmítlo.

"Toto nebezpečné jednání je v přímém protikladu k deklarované ruské snaze bránit zbrojení ve vesmíru," uvedla dnes v prohlášení Severoatlantická rada sdružující zástupce všech 30 aliančních zemí. NATO zároveň vyzvalo Rusko a další země s aktivitami ve vesmíru, aby se podílely na vytvoření závazných pravidel, která by upravila provoz na oběžné dráze Země.

NATO loni schválilo vybudování nového centra vesmírných operací a chce využívat vesmír k mírovým účelům zejména pro navigační a informační systémy. Moskva tvrdí, že chce rovněž předejít rozvoji vesmírných zbraňových systémů. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý označil za nepodložená pondělní tvrzení Spojených států o tom, že jeho země představuje riziko pro mírové využívání vesmíru. Moskva test potvrdila, odmítla však, že by ohrožoval ISS.

"Provádění těchto testů je nebezpečné a vysoce destabilizující, neboť může narušit důvěru mezi aktéry ve vesmíru a posílit vnímání hrozeb. To může vést ke katastrofálním následkům," prohlásil jménem EU Borrell. Sedmadvacítka již podle něj Organizaci spojených národů předložila návrhy možných pravidel pro využívání vesmíru.

reklama