Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO nepoleví v podpoře Ukrajiny, poskytne více vybavení, řekl Stoltenberg

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Severoatlantická aliance nepoleví v podpoře Ukrajiny a bude jí nadále poskytovat zbraně a vojenskou techniku potřebnou pro těžké zimní měsíce obrany proti ruské agresi. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož alianční země navýší dodávky aktuálně potřebného vybavení jako jsou rušičky dronů, palivo či zimní výstroj.

"Nejlepší způsob, jak zvýšit šance na mírové řešení, je podporovat Ukrajinu," řekl dnes Stoltenberg na tiskové konferenci, kde představil program jednání aliančních ministrů zahraničí začínajícího příští úterý v Bukurešti. Od schůzky očekává shodu na navýšení dodávek zmíněného vybavení, které již v současnosti podle něj aliance Ukrajině poskytuje. Kyjev se v poslední době potýká s útoky Íránem dodaných dronů explodujících po útoku na cíl, proti nimž mu má pomoci technika rušící signál bezpilotních strojů.

Ke schůzce ministrů se podle Stoltenberga připojí jejich ukrajinský kolega Dmytro Kuleba, s nímž budou probírat také další potřeby ukrajinské armády. Šéf NATO dodal, že se ministři budou bavit též o dalších dodávkách zbraní, které by umožnily modernizaci ukrajinské armády a její přizpůsobení aliančním standardům.

"Vyzvu spojence, aby dále navýšili svou podporu, zvláště u systémů protivzdušné obrany," uvedl Stoltenberg. Západní země začaly v posledních měsících v reakci na masivní ruské raketové útoky dodávat Ukrajině vyspělou obrannou techniku, Kyjev však vzhledem k nepolevujícím útokům proti energetické infrastruktuře a civilním cílům potřebuje více například systémů protivzdušné obrany.

Ministři budou také jednat se svými kolegy z Moldavska, Gruzie a Bosny, jejichž země obávající se ruské rozpínavosti chce podle Stoltenberga aliance nadále podporovat. NATO podnikne "další kroky, které pomohou ochránit jejich nezávislost a posílí jejich schopnost bránit se", řekl šéf aliance bez podrobností.

Tématem dvoudenního ministerského zasedání budou také vztahy s Čínou, kterou aliance vzhledem k jejím vojenským aktivitám považuje za rostoucí výzvu. Ruská agrese podle Stoltenberga odhalila nebezpečnou závislost zemí NATO na ruských energiích, z čehož se aliance musí poučit. "Musíme zhodnotit, jak jsme závislí na dalších autoritářských režimech, především na Číně," dodal.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Ukrajina Jens Stoltenberg

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.