reklama

"Odseděl jsem si na samotce 14 dní. Oddychl jsem si šest dní v oddělení s přísným režimem. A to bylo vše, stačilo. Znovu mi dávají 11 dnů na samotce, protože jsem 'špatně uklidil vycházkový dvůr a urazil službukonajícího poručíka Nejmova, když jsem se na něj obrátil oslovením 'poručíku Nejmove', a ne křestním jménem a jménem po otci'," uvedl Navalnyj.

Oslovení jménem a jménem po otci je v Rusku bráno jako zdvořilá forma oslovení i v případě nejvyšších představitelů. Navalnyj si od půlky června odpykává trest ve věznici s přísným režimem Melechovo ve Vladimirské oblasti.

Navalnyj byl letos v březnu odsouzen k devítiletému trestu za krádež peněz, které vysbíral na svou prezidentskou kampaň, a pohrdání soudem. Ještě dříve mu justice vyměřila 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku, když se vzhledem k hospitalizaci v Německu nedostavoval na povinné kontroly. Opoziční vůdce tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná s cílem udržet nejhlasitějšího kritika Kremlu za mřížemi.

Zatčení Navalného loni v lednu vyvolalo v Rusku masové protesty. Policie hlasitého kritika Kremlu zadržela bezprostředně po jeho návratu z Německa, kde se léčil z následků otravy bojovou jedovatou látkou ze skupiny novičok, kterou utrpěl v Rusku. Navalnyj otravu přičítá ruské tajné službě FSB a přímo prezidentu Vladimiru Putinovi. Kreml to popírá a zpochybňuje samotný fakt, že byl opozičník otráven. Zjištění západních expertů, kteří potvrdili přítomnost bojové látky v Navalného organismu, nicméně vedla Západ k uvalení dalších sankcí na Rusko.