reklama

"Navalného zdraví se skutečně zhoršilo. Od konce minulého týdne má Alexej silné bolesti zad," řekl agentuře Interfax advokát Vadim Kobzev s tím, že jeho klient se nemůže kvůli bolesti opírat o jednu nohu.

Vězeň místo zdravotní péče dostal jen dvě tabletky proti bolesti, uvedl Navalného spolupracovník Leonid Volkov. Nicméně podle Reuters připustil domněnku, že možná advokátům nedovolili se setkat s Navalným proto, že jej přemístili do vězeňské nemocnice, ale vězeňská správa to chce utajit.

Navalného spojenci vyzvali veřejnost k uspořádání dosud největšího protestu v moderních ruských dějinách za Navalného osvobození. Úřady tvrdí, že protesty budou nezákonné.

Čtyřiačtyřicetiletý kritik Kremlu byl uvězněn v lednu hned po přistání na moskevském letišti po návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy, po které byl týdny v bezvědomí. Podle západních laboratoří byl ruský pacient otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, vyvíjenou v Sovětském svazu. To potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské tajné službě FSB. Moskva to popírá a zpochybňuje, zda byl opozičník vůbec otráven.

V únoru ruské soudy změnily Navalnému dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný a opozičník byl na přibližně 2,5 roku odeslán do vězeňského tábora, proslulého svou přísností. Navalnyj tvrdí, že byl v politickém protestu potrestán za to, že si dovolil přežít Putinem nařízenou otravu.

Západ v reakci uvalil sankce na Putinovy spolupracovníky. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

reklama