Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Navalnyj bez důležité spolupracovnice? Podle médií odjela z Ruska

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Twitter

Ljubov Sobolová, která je blízkou spolupracovnicí vězněného opozičního politika Alexeje Navalného, odcestovala z Ruska. Informují o tom dnes ruské televize RT a REN, které se odvolávají na své zdroje. Sobolová zemi opustila navzdory soudnímu zákazu opustit Moskvu a přilehlou Moskevskou oblast.

Třiatřicetiletá Sobolová podle těchto zdrojů v sobotu večer odletěla do Turecka. Její vyjádření se zatím nepodařilo získat, uvedla agentura Reuters.

Soud v Moskvě v úterý Sobolové vyměřil trest 18 měsíců omezení svobody za porušení hygienických norem. Provinění se dopustila účastí na lednové nepovolené demonstraci za Navalného osvobození. Soudní verdikt Sobolové například zakazuje opouštět byt v nočních hodinách, účastnit se masových akcí či vycestovat za hranice města, kde má bydliště.

Sobolová nicméně po vynesení verdiktu v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Echo Moskvy uvedla, že rozsudek ještě nevstoupil v platnost. "V zásadě to můžete interpretovat jako možnost opustit zemi," dodala.

Sobolová donedávna působila jako právnička Navalného Fondu boje proti korupce, který ruské úřady zakázaly jako extremistickou organizaci. Podobně úřady zakročily i vůči dalším opozičním spolkům a nezávislým médiím. Pozorovatelé dávají tyto zásahy do souvislosti se zářijovými parlamentními volbami.

Témata:  Alexej Navalnyj Rusko

Související

Aktuálně se děje

17. března 2026 12:14

Dominika Gottová si už dlouho neřekla o slovo. Naposledy byla samá stížnost

Po smrti Karla Gotta poutaly pozornost nejméně tři ženy s příjmením Gottová. V poslední době už to ale není taková sláva. Zejména zpěvákova nejstarší dcera Dominika, která nežije v Česku, na sebe v poslední době přestala upozorňovat. Co se děje? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy