reklama

Podle věznice byl Navalnyj 6. dubna celkově vyšetřen odbornými lékaři a byly provedeny "klinické laboratorní a diagnostické testy, včetně na novou koronavirovou infekci a na tuberkulózu". "Podle výsledků vyšetření se tyto diagnózy nepotvrdily. Lékařské konzilium shledalo zdravotní stav odsouzeného jako uspokojivý," citovala agentura TASS z poskytnuté informace.

Známý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina si odpykává trest odnětí svobody za údajnou zpronevěru, panuje ale přesvědčení, že je to záminka s cílem dostat opozičníka za mříže. Navalnyj, který si stěžuje na silné bolesti zad a nohy, zahájil koncem března hladovku na protest proti tomu, že mu není umožněna odpovídající lékařská péče.

V příspěvku zveřejněném v pondělí na twitteru se uvádí, že správa věznice každý den Navalnému hrozí, že kvůli hladovce u něj začne s nucenou umělou výživou. Od příjezdu do vězeňské kolonie přitom jeden z nejhlasitějších kritiků ruského prezidenta Putina zhubl o 15 kilogramů, od zahájení hladovky o osm kilogramů.

Twitterový příspěvek rovněž informoval, že Navalného převezli zpět z lékařské jednotky mezi vězně a že lékaře k němu nepouštějí. Vězeňská správa podle agentury TASS dnes potvrdila, že odsouzený byl po pobytu na lékařské jednotce, kam byl přijat 5. dubna, vrácen 9. dubna k vězeňskému oddílu. Stalo se tak "v souladu se zlepšením jeho zdravotního stavu".

Dnes Navalnyj na svém instagramovém účtu napsal, že jeho první soudní stížnost na věznici se nebude týkat toho, že k němu odmítají pustit jeho lékaře, nýbrž toho, že mu správa odmítá dát jeho vlastní korán, který hodlá studovat. "Mimochodem, uvědomil jsem si, že můj rozvoj jako křesťana vyžaduje i studium koránu," vysvětlil Navalnyj svůj zájem o svatou knihu islámu.

Postěžoval si zároveň, že si s sebou přivezl hromadu knih, ale zatím mu nedali ani jedinou. Údajně je třeba každou knihu prověřit, zda není spojená s extremismem.

reklama