reklama

Podle statusu na Telegramu byl Navalnyj umístěn zpět do trestní cely po skončení povinné karantény po převozu na Dálný sever. Důvodem pro jeho pobyt v trestní samotce bylo, že "odsouzený Navalnyj se odmítl představit" formou vyžadovanou vězeňským řádem, nereagoval na výchovnou práci a "nevyvozoval z ní pro sebe správné závěry".

Navalnyj stráví v trestní cele sedm dní. Ve svém příspěvku na sociálních sítích upozorňuje na odlišný denní režim, kdy musí brzy ráno chodit na procházky po dvorku své cely. Ironicky komentuje, že procházka v minus 25 až minus 30 stupních Celsia v půl sedmé ráno v Jamalu je máločím osvěžujícím.

Kriticky se vyjadřuje k tomu, že byl "malověrný a naivní", když si myslel, že prezident Vladimir Putin postačí, že ho převezl do věznice u polárního kruhu a nebude ho posílat na samotku.

Toto je již 24. pobyt Navalného v trestní cele od začátku jeho vězení. S těmito sedmi dny strávenými na samotce Navalnyj stráví ve vězeňské izolaci celkem 273 dní za necelé dva roky. Podmínky v trestní cele jsou obzvláště přísné: vězni nesmějí přijímat balíky zvenčí, chodit na procházky po vězeňském dvoře a nedostávají ložní prádlo.

Navalnyj se po Vánocích ozval na sociální síti X, aby ujistil své příznivce, že je v pořádku i po přesunu do vězeňské kolonii v Jamaloněneckém autonomním okruhu na Sibiři. Spolupracovníci o něm předtím neměli informace od začátku prosince.

"Teď žiju za polárním kruhem. Ve vesnici Charp na Jamalském poloostrově. Nejbližší město má překrásné jméno Labytnang. Mám kabát z ovčího rouna, ušanku a brzy dostanu válenky. Za 20 dní převozu mi narostl plnovous," sdělil Navalnyj a zdůraznil, že ani dlouhá cesta ho nepřipravila o optimismus.

Navalnyj se do trestanecké kolonie dostal před Vánoci. Cesta podle jeho slov vedla zvláštní trasou přes Moskvu, Čeljabinsk či Jekatěrinburg. Sám se prý domníval, že nebude "nalezen" dříve než v lednu.

Navalného mluvčí Kira Jarmyšová potvrdila, že byl převezen z přísné věznice IK-6 ve Vladimirské oblasti do jiné části Ruska. Nyní se kritik ruského prezidenta Vladimira Putina nachází v trestanecké kolonii v obci Charp, které leží za polárním kruhem, konkrétně asi 2000 kilometrů od Moskvy.

Spolupracovníci se domnívali, že zmizení Navalného zařídil Kreml kvůli blížícím se volbám hlavy státu, které se uskuteční v březnu 2024. "Kreml nechtěl, aby Alexej v této době vydával nějaká prohlášení. Proto jsem si jistá, že Putin dal příkaz, aby byl Alexej někam převezen," uvedla Jarmyšová před několika dny.