reklama

Někdejší guvernér a bývalý policejní šéf provincie Laghmán východně od Kábulu se tálibům vzdali před pěti dny, členové hnutí je však stále zadržují. Pohřešovaný je i policejní šéf jihovýchodní provincie Ghazní.

Tálibán tento týden vyhlásil amnestii, která se podle hnutí vztahuje i na bývalé vládní činitele či příslušníky bezpečnostních složek. Radikálové rovněž oznámili, že propustí veškeré politické vězně. Analytici, někteří světoví politici i Afghánci samotní jsou však ke slibům Tálibánu skeptičtí a obávají se návratu tvrdého režimu, jaký v zemi panoval při předchozí vládě radikálů v letech 1996 až 2001.

Vládní činitelé, pracovníci bezpečnostních složek i lidé, kteří pracovali pro západní země se od doby, co Tálibán s překvapivou rychlostí převzal kontrolu nad zemí, bojí o svůj život. Podle agentury DPA od čtvrtka na sociálních sítích kolují videa, na kterých je patrně zobrazena poprava šéfa policie provincie Bádghís na severozápadě země. V jednom ze záznamů muž říká vlastní jméno, na dalším je ve stejném oblečení na kolenou se zavázanýma očima a rukama. O vteřinu později je zasažen několika projektily. Tálibán se k incidentu nevyjádřil.

reklama