Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britské ministerstvo obrany zpochybnilo výrok o sebevraždách veteránů z Afghánistánu

Armáda Velké Británie
Armáda Velké Británie
Foto: British Army

Britské ministerstvo obrany vyšetřuje pravdivost vyjádření svého náměstka Jamese Heappeyho o tom, že někteří britští veteráni z afghánské války si po stažení mezinárodních sil ze země a po převzetí Afghánistánu islamistickým hnutím Tálibán vzali život. Heappey dnes o sebevraždách hovořil v televizi Sky News, ale později sám své vyjádření označil za nepřesné.

Heappey řekl společnosti BBC, že jeho vyjádření byla nepřesná. "Zkoumáme velmi, velmi podrobně, zda je pravda, že si někdo v posledních několika dnech vzal život," řekl Heappey. Ministerstvo prohlásilo, že Heappey se mylně vyjádřil a že neví o žádných potvrzených případech sebevraždy mezi britskými veterány z Afghánistánu kvůli stažení vojsk.

Náměstek ve svém původním vyjádření řekl, že vojenští veteráni spáchali sebevraždu proto, že byli zdrceni chaotickým stažením sil pod vedením USA a také vítězstvím Tálibánu. "Bohužel vím, že jsou vojáci, kteří sloužili v Afghánistánu, i jeden voják sloužící při mém posledním turnusu v Afghánistánu, kteří si zhruba během uplynulého týdne vzali život kvůli pocitům z toho, co se děje v Afghánistánu," řekl Heappey. Je to "obrovsky" zneklidňující, dodal náměstek, který před vstupem do politiky dosáhl hodnosti majora a sloužil v Afghánistánu či Iráku. "Jsem z toho otrávený do morku kostí," dodal Heappey.

Ponižující bleskové převzetí Afghánistánu Tálibánem po 20 letech války, která stála statisíce životů a nejméně bilion dolarů, podle agentury Reuters veterány vyděsilo. Jenom Británie přitom v Afghánistánu přišla o 457 příslušníků ozbrojených sil a její ztráty tvoří 13 procent ze zhruba 3500 padlých z mezinárodní koalice od roku 2001.

Heappey dnes také řekl, že slyšel zprávy o tom, že Tálibán už kontroluje celé území Afghánistánu, tedy včetně provincie Pandžšír. Podle něj však situace v Pandžšíru nijak nemění celkovou situaci.

Hnutí Tálibán dnes oznámilo, že dobylo celou provincii Pandžšír, která byla posledním místem protitálibánského odporu v Afghánistánu. Opoziční síly to zatím nepotvrdily.

Británie se obává, že návrat Tálibánu a vakuum, které vzniklo po odchodu západních vojáků, umožní teroristické organizaci Al-Káida najít pevnou půdu v Afghánistánu.

O stažení zahraničních sil z Afghánistánu dnes má v parlamentu mluvit britský premiér Boris Johnson, který slíbil, že Británie využije veškeré ekonomické, politické a diplomatické páky, aby zemi pomohla. Afghánistán opustili poslední britští a američtí vojáci na konci srpna.

Témata:  Afghanistán Britská armáda

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.