reklama

S výkony již třetí velké koalice za poslední čtyři volební období je jen málo spokojeno nebo zcela nespokojeno 68 procent Němců. Opačný pohled na kabinet má 31 procent dotázaných. Přesto si 64 procent Němců přeje, aby koalice vládla až do konce volebního období v roce 2021. Proti tomu je jen 32 procent lidí.

Výsledky ukazují, že i když jsou Němci s kabinetem nespokojeni, je pro ně velmi důležitá politická stabilita v zemi. To dokládá i hodnocení jednotlivých politiků, jemuž vévodí dlouholetá kancléřka Angela Merkelová, s níž je spokojeno 47 procent dotázaných.

Na Merkelovou se tak trochu paradoxně dotáhl ministr financí Olaf Scholz, který ale na konci listopadu neuspěl v souboji o předsednický post ve vlastní straně.

Ve vedení SPD namísto Scholze a braniborské političky Klary Geywitzové, s níž kandidoval, stanou poslankyně Saskia Eskenová a bývalý ministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans. Velká většina Němců - 70 procent - má však za to, že se jim o SPD nepodaří přesvědčit více voličů. Jen 22 procent lidí je opačného názoru.

reklama