Berlín posílil svoji vojenskou přítomnost v Litvě o stovky vojáků po ruské invazi na Ukrajinu na konci února letošního roku. Asi o 1000 mužů rozšířil tam pracující mnohonárodní prapor NATO pod německým velením. Tyto jednotky aliance zřídila v reakci na ruský postup proti Ukrajině už po roce 2014.

"Shodli jsme se, že musíme posílit naši obranou způsobilost v Pobaltí, a to zvýšením počtu jednotek a posílením vzdušné i námořní obrany," řekl prezident Nauséda novinářům po jednání s německým kancléřem.

Scholz uvedl, že Rusko si podle něj nebude schopné udržet své vojenské schopnosti kvůli západním sankcím. Ty jsou "dalekosáhlé" a způsobí, že se "Rusko nebude moci podílet na světovém ekonomickém a technologickém pokroku", řekl kancléř.

Na otázku ohledně možnosti, že Španělsko chystá dodat na Ukrajinu tanky Leopard německé výroby, kancléř odpověděl, že zatím neobdržel žádnou žádost o jejich vývoz. Dodal ale, že "takový požadavek by byl pečlivě posouzen".

O plánované dodávce tanků Leopard a protiletadlových střel ze Španělska na Ukrajinu v neděli informoval deník El País, který citoval vládní zdroje.