Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo nevylučuje, že kvůli působení Rusů v Mali stáhne ze země své vojáky

Bundeswehr, ilustrační fotografie
Bundeswehr, ilustrační fotografie
Foto: Bundeswehr

Přítomnost ruských sil v Mali nesmí mírovým sborům OSN bránit v jejich misi, ani poskytovat zástěrku pro porušování lidských práv. Řekl to dnes podle agentury Reuters generální inspektor německé armády Eberhard Zorn. Jakýkoli vývoj tímto směrem by podle něj vedl k ukončení vojenského angažmá Německa v africké zemi.

Berlín vyslal do Mali zhruba 1000 vojáků, z nichž většina působí poblíž města Gao na severu země. Jejich hlavním úkolem tam je průzkum pro mírovou misi Spojených národů MINUSMA, která má zamezit násilí souvisejícícmu s islamistickými skupinami.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012. V současnosti tam vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla zvolenou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Junta se poté odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři tzv. Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. Paříž kvůli rozkolu ze země stáhla své vojáky a o stažení mluví i další země.

V misi MINUSMA má vojáky i Česká republika, stejně jako v souběžně působící výcvikové misi Evropské unie (EUTM). Ministryně obrany Jana Černochová dnes řekla, že nepředpokládá prodloužení současného mandátu působení české armády v EUTM.

V sázce je i působení německých vojáků po sporech s vládou v Bamaku ohledně povolení přeletů a zprávách o příchodu ruských sil do Gaa. Zorn potvrdil dřívější zprávy, že 20 až 30 ruských vojáků bylo spatřeno na letišti v Gau, jak pomáhají malijským vojákům vykládat letadlo malijského letectva.

"Letiště v Gau provozuje od stažení Francouzů jedna africká společnost," řekl Zorn agentuře Reuters. "Podle našich současných informací se ruské síly nepodílejí na provozu letiště. Situaci velmi pozorně sledujeme," dodal Zorn.

Problémy by mohly nastat, pokud by malijské úřady omezily svobodu pohybu vojáků OSN a jejich průzkumných letounů, upozornil šéf bundeswehru. "Pokud by pokračovalo porušování lidských práv během rusko-malijských operací, mohli bychom dospět k bodu, kdy německou účast na MINUSMA nebudeme dále moci odůvodnit," dodal německý generál.

Témata:  Německá armáda Mali

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.