Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán vyzval vládní stranu Fidesz ke schválení vstupu Švédska a Finska do NATO

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval poslance své strany Fidesz ke schválení vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance (NATO), napsala agentura Reuters s odvoláním na Orbánův rozhovor s maďarským veřejnoprávním rozhlasem. Někteří poslanci podle Orbána "nejsou příliš nadšení" z rozšiřování NATO.

Maďarsko je společně s Tureckem jedinou zemí třicetičlenné aliance, která vstup dvojice skandinávských zemí neschválila. Orbán už loni v listopadu na jednání šéfů vlád zemí Visegrádské skupiny prohlásil, že "Finsko a Švédsko kvůli Maďarsku neztratí ani minutu" a že Maďarsko jejich členství schválí v únoru 2023.

Maďarští poslanci mají podle Orbána o věci začít jednat příští středu 1. března a "jednání napříč parlamentními uskupeními jsou nutná", než bude moci Maďarsko vstup schválit. Fidesz je v parlamentu nejsilnější stranou; ve 199členné zákonodárné komoře má 135 mandátů. Podle programu maďarského parlamentu by poslanci měli hlasovat o rozšíření aliance v týdnu od 6. března.

Finsko a Švédsko podaly žádost o přistoupení k Severoatlantické alianci společně loni na jaře v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která změnila dlouhodobé postoje tamních vlád i obyvatel k otázce členství v obranné alianci.

Pokud se Maďarsko vysloví pro jejich vstup do NATO, zbývat bude už jen Turecko. Ankara kritizuje Švédsko kvůli tomu, že podle něj poskytuje útočiště kurdským radikálům. V lednu navíc zrušila na únor plánované rozhovory s oběma severskými zeměmi, když krajně pravicový politik při protestu ve Stockholmu spálil kopii koránu. Ve středu švédský premiér Ulf Kristersson uvedl, že rozhovory mají pokračovat v polovině března.

Orbán řekl, že je třeba vyslyšet výhrady Turecka vůči vstupu Švédska do NATO, jinak by snahy o rozšíření aliance mohly ztroskotat. "Co se týče Turecka, jsou také našimi spojenci, a proto je nutné jim naslouchat," řekl maďarský premiér.

Maďarští představitelé podle Reuters říkají, že schvalování přístupových protokolů v parlamentu nabralo zpoždění kvůli zákonům potřebným pro to, aby EU odblokovala peníze pro Maďarsko. Orbán dnes uvedl, že někteří poslanci jeho Fideszu si dělají starosti kvůli možným geopolitickým rizikům vzhledem k tomu, že hranice, již aliance sdílí s Ruskem, se po vstupu Finska rozšíří o 1000 kilometrů. Jiným zákonodárcům podle něho zase vadí, že Finsko a Švédsko šíří "naprosté lži" o stavu demokracie a právního státu v Maďarsku. Porušování těchto základních principů, na nichž je založena EU, je už několik let předmětem sporů mezi Evropskou komisí a Orbánovou vládou. Brusel odmítá Budapešti vyplácet peníze z unijních fondů do doby, než zavede reformy vedoucí k posílení nezávislosti justice a opatření proti korupci.

Témata:  Viktor Orbán Švédsko Finsko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.