reklama

Dvoudenní světové fórum o uprchlících se v Ženevě koná rok poté, co Valné shromáždění OSN potvrdilo globální pakt o migraci. Proti nezávaznému dokumentu, který má zajistit bezpečnou, řízenou a legální migraci, tehdy hlasovalo jen Česko, Maďarsko, Polsko, Izrael a USA.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) si od fóra slibuje konkrétní finanční i technické návrhy, jak dosáhnout cílů migračního paktu. Zároveň zdůraznil, že ženevské fórum není "klasickou dárcovskou konferencí". Jakékoli přísliby nebudou právně závazné.

"V našem světě panuje chaos a 25 milionů uprchlíků vzhlíží k nám a prosí o pomoc," řekl dnes Grandi. Pokud se započtou i lidé, kteří museli uprchnout ze svých domovů, zdržují se ale v táborech ve své vlasti, činí podle Grandiho počet uprchlíků na světě 71 milionů. "Je načase, abychom restartovali naše úsilí," dodal a vyzval k vytvoření "široké aliance" politiků, podnikatelů, rozvojových a charitativních organizací, která by měla uprchlíkům pomáhat.

Generální tajemník OSN Guterres, který v letech 2005 až 2015 sám stál v čele UNHCR, připomněl, že naprostou většinu uprchlíků hostí země, které v rámci světového srovnání patří k těm chudším. Zdůraznil také potřebu myslet na "lidská práva uprchlíků", které jsou podle něj v současném světě ohrožena.

UNHCR odhaduje, že v příštím roce bude potřebovat na pomoc uprchlíkům na celém světě 8,64 miliardy dolarů (197 miliard Kč). V loňském roce měl úřad k dispozici asi 60 procent prostředků, které na svou práci podle vlastních odhadů potřeboval.

Světové fórum o uprchlících by se mělo po letošním prvním ročníku konat pravidelně každé čtyři roky.