Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN: S dopady nedávného zemětřesení se v Sýrii potýká nejméně 8,8 milionu lidí

OSN
OSN
Foto: Pixabay

S dopady nedávného ničivého zemětřesení se v Sýrii potýká nejméně 8,8 milionu lidí a většina z nich potřebuje nějakou formu humanitární pomoci. Uvedla to dnes OSN. Situace v Sýrii byla pro mnoho lidí katastrofální již před zemětřesením, a to v důsledku dlouholeté občanské války a ekonomické krize, napsala agentura DPA.

Podle OSN potřebovalo v Sýrii již před zemětřesením nějakou formu pomoci více než 15 milionů lidí. Občanská válka v zemi, která v roce 2021 měla podle odhadu Světové banky přes 21 milionů obyvatel, trvá již od roku 2011.

Ničivé zemětřesení zasáhlo severozápad Sýrie a jihovýchod Turecka minulý týden v pondělí, celkový počet obětí již překročil 46.000. V Sýrii odhady hovoří o zhruba 6000 obětech. Humanitární pracovníci v povstaleckých oblastech na severozápadě Sýrie si ve dnech po zemětřesení stěžovali na nedostatečnou pomoc ze strany OSN. Šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths nedostatky přiznal.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že do severozápadní Sýrie dorazil konvoj jejích 14 nákladních automobilů s humanitární pomocí. "Tento první konvoj veze 1296 stanů určených pro rodiny, které se v důsledku zemětřesení ocitly bez domova, a 1296 souprav pro izolaci těchto stanů před zimou," uvedla MSF. Dodala, že její další konvoje by měly do severozápadní Sýrie v brzké době dopravit zdravotnické vybavení a další potřeby.

Organizace Lékaři bez hranic rovněž vyzvala ke zvýšení humanitární pomoci v této oblasti. "Naše týmy identifikovaly obrovské neuspokojené potřeby v oblasti pomoci. Ani zdaleka není zajištěn přístup k ubytování a důstojné hygienické podmínky," uvedla. "Pomoc zatím proudí v zanedbatelném množství," dodala.

Témata:  Sýrie zemětřesení OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 17:37

Dubnové počasí utvrdilo meteorology v tom, čeho se obávali. Situace se stále zhoršuje

Podle nejnovější zprávy služby Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou provozuje Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), byl duben 2025 druhým nejteplejším dubnem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než průměr za období 1991–2020. Tato hodnota znamená zároveň, že globální teplota zůstává 1,51 °C nad úrovní předindustriální éry (1850–1900).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.