reklama

Tempo pomoci Sýrii dnes tvrdě kritizovali záchranáři z organizace Bílé přilby. Syrská vláda mezitím schválila dodání humanitární pomoci do oblastí v držení opozice.

UNHCR se podle své zástupkyně v Sýrii soustředí hlavně na poskytnutí přístřeší a pomoci, jako jsou stany, plastové fólie, karimatky a zimní oblečení. Agentura připomněla, že v zemi bylo už před zemětřesením v důsledku války vysídleno 6,8 milionu lidí. Některé lidi konflikt, který začal v roce 2011, připravil o domov několikrát.

Pomoc veze i více než desítka nákladních aut. "Konvoj veze elektrické ohřívače, stany, přikrývky a další věci na pomoc lidem, kteří byli vysídleni v důsledku katastrofálního zemětřesení," uvedl mluvčí IOM Paul Dillon. Dodal, že pomoc směřuje do provincie Idlib.

Podle Bílých přileb, které působí v regionech ovládaných povstalci, je ale zatím pomoc zcela nedostatečná. Reakci OSN, která by se podle ní měla omluvit syrskému lidu, označila organizace dokonce za katastrofickou. "Máme obrovský nedostatek vybavení a paliva ke zprovoznění nástrojů, sanitek a aut," řekl BBC představitel Bílých přileb. Ze sutin domů se podle něj na začátku ozývaly hlasy, ale ty pomalu utichaly a pomoc nedorazila.

Oblast pod kontrolou syrských povstalců podle Bílých přileb od zemětřesení do dneška nedostala žádnou pomoc s výjimkou šesti kamionů, které dorazily ve čtvrtek. Ty však byly podle organizace součástí konvoje, který nesouvisí se zemětřesením a jen se kvůli němu zpozdil. OSN dnes v reakci uvedla, že komentář Bílých přileb není vůči jejím snahám "fér". "Nejde o normální zemi, kde máte všechny potřebné prostředky - jde o komplexní zeměpisnou situaci a komplexní bezpečnostní záležitosti," řekl BBC koordinátor OSN pro Sýrii Mustafa Binlamlí.

Světový program pro výživu (WFP) mezitím varoval, že mu dochází zásoby na severozápadě Sýrie a vyzval k otevření dalších hraničních přechodů z Turecka. V oblasti podle WFP teď potřebuje humanitární pomoc kolem 90 procent obyvatel.

Syrská vláda dnes odpoledne uvedla, že souhlasí s poskytnutím pomoci oblastem pod kontrolou opozice. Pomoc bude distribuovat ve spolupráci s OSN, Mezinárodním výborem Červeného kříže a Syrským arabským červeným půlměsícem, napsala podle agentury Reuters syrská státní média.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk dnes na twitteru vyzval k okamžitému příměří v Sýrii a "plnému respektování lidských práv a závazků humanitárního práva, aby se pomoc dostala ke všem".

Ankara podle Reuters zvažuje otevření hraničního přechodu do syrské oblasti ovládané protivládními rebely i do té pod kontrolou režimu prezidenta Bašára Asada. Nyní je otevřen jen jeden hraniční přechod mezi Tureckem a částí Sýrie v držení opozičních sil a i ten byl po otřesech uzavřen 72 hodin. Pomoc po jeho otevření proudí pomalu, mimo jiné kvůli zničeným cestám.