Pondělní zemětřesení připravilo v Sýrii o střechu nad hlavou až 5,3 milionu lidí, odhadl dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Na izolovaný sever země, který se už před katastrofou potýkal s důsledky více než deset let dlouhé občanské války, míří 14 nákladních aut s humanitární pomocí, dnes podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) překročily syrsko-tureckou hranici.
Tempo pomoci Sýrii dnes tvrdě kritizovali záchranáři z organizace Bílé přilby. Syrská vláda mezitím schválila dodání humanitární pomoci do oblastí v držení opozice.
UNHCR se podle své zástupkyně v Sýrii soustředí hlavně na poskytnutí přístřeší a pomoci, jako jsou stany, plastové fólie, karimatky a zimní oblečení. Agentura připomněla, že v zemi bylo už před zemětřesením v důsledku války vysídleno 6,8 milionu lidí. Některé lidi konflikt, který začal v roce 2011, připravil o domov několikrát.
Pomoc veze i více než desítka nákladních aut. "Konvoj veze elektrické ohřívače, stany, přikrývky a další věci na pomoc lidem, kteří byli vysídleni v důsledku katastrofálního zemětřesení," uvedl mluvčí IOM Paul Dillon. Dodal, že pomoc směřuje do provincie Idlib.
Podle Bílých přileb, které působí v regionech ovládaných povstalci, je ale zatím pomoc zcela nedostatečná. Reakci OSN, která by se podle ní měla omluvit syrskému lidu, označila organizace dokonce za katastrofickou. "Máme obrovský nedostatek vybavení a paliva ke zprovoznění nástrojů, sanitek a aut," řekl BBC představitel Bílých přileb. Ze sutin domů se podle něj na začátku ozývaly hlasy, ale ty pomalu utichaly a pomoc nedorazila.
Oblast pod kontrolou syrských povstalců podle Bílých přileb od zemětřesení do dneška nedostala žádnou pomoc s výjimkou šesti kamionů, které dorazily ve čtvrtek. Ty však byly podle organizace součástí konvoje, který nesouvisí se zemětřesením a jen se kvůli němu zpozdil. OSN dnes v reakci uvedla, že komentář Bílých přileb není vůči jejím snahám "fér". "Nejde o normální zemi, kde máte všechny potřebné prostředky - jde o komplexní zeměpisnou situaci a komplexní bezpečnostní záležitosti," řekl BBC koordinátor OSN pro Sýrii Mustafa Binlamlí.
Světový program pro výživu (WFP) mezitím varoval, že mu dochází zásoby na severozápadě Sýrie a vyzval k otevření dalších hraničních přechodů z Turecka. V oblasti podle WFP teď potřebuje humanitární pomoc kolem 90 procent obyvatel.
Syrská vláda dnes odpoledne uvedla, že souhlasí s poskytnutím pomoci oblastem pod kontrolou opozice. Pomoc bude distribuovat ve spolupráci s OSN, Mezinárodním výborem Červeného kříže a Syrským arabským červeným půlměsícem, napsala podle agentury Reuters syrská státní média.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk dnes na twitteru vyzval k okamžitému příměří v Sýrii a "plnému respektování lidských práv a závazků humanitárního práva, aby se pomoc dostala ke všem".
Ankara podle Reuters zvažuje otevření hraničního přechodu do syrské oblasti ovládané protivládními rebely i do té pod kontrolou režimu prezidenta Bašára Asada. Nyní je otevřen jen jeden hraniční přechod mezi Tureckem a částí Sýrie v držení opozičních sil a i ten byl po otřesech uzavřen 72 hodin. Pomoc po jeho otevření proudí pomalu, mimo jiné kvůli zničeným cestám.
Témata: Sýrie, OSN (Organizace spojených národů), zemětřesení
Související
26. října 2024 11:34
26. září 2024 20:17
3. září 2024 15:03
30. května 2024 17:03
19. dubna 2024 9:32
9. dubna 2024 13:35