reklama

"Oznamuji doposud největší vymezení financí z centrálního nouzového fondu OSN," prohlásil Guterres před novináři.

"Musíme kriticky posoudit, proč je třetina hladových lidí na světě na našem kontinentu," poznamenal dnes etiopský premiér Abiy Ahmed. Hlad v Africe způsobují kromě sucha a záplav, zhoršených podle vědců klimatickou změnou, také ozbrojené konflikty, které zuří od Sahelu až po Africký roh.

Generální tajemník OSN také dnes volal po rozsáhlých reformách struktury mezinárodního finančního systému, který chudým zemím dává "vyděračské" úrokové sazby a "běžně zamítá jejich žádosti o odpuštění dluhu nebo o zvýhodněné financování".

Pandemie covidu-19 uvrhla mnoho chudých zemí do dluhové krize, konkrétně země v oblasti subsaharské Afriky mají nyní poměr dluhu k HDP nejvyšší za posledních 20 let, uvedl loni Mezinárodní měnový fond (MMF). Vlády na kontinentu, včetně té etiopské, která hostí dnešní summit AU, opakovaně v rámci programů MMF žádaly o restrukturalizaci dluhů, která by jim pomohla krizi ustát. Tento proces byl však odložen, uvádí Reuters.

"Téměř všichni chceme vrátit naše ekonomiky zpět na růstovou trajektorii, ale to se nestane bez takové restrukturalizace, která učiní náš vnější dluh udržitelným," řekl Ahmed.