reklama

Volby jsou podle ní považovány za takřka bezvýznamné, mimo jiné proto, že jsou ignorovány radikálním hnutím Hamás, které vládne Pásmu Gazy. Hamás stejně jako před čtyřmi lety komunální volby bojkotuje kvůli svému požadavku vypsat parlamentní a prezidentské volby napříč palestinskými územími. Takové hlasování se nekonalo už 15 let.

Dnešní volby na Západním břehu Jordánu se týkají 376 vesnic, klasický demokratický proces je ale k vidění jen ve 154 z nich. V dalších 162 je registrována jediná kandidátní listina a ve zbývajících 60 nekandiduje nikdo. Druhé kolo voleb, které se týká měst, je na programu v březnu.

Západní břeh Jordánu je od roku 1967 okupován Izraelem, formálně mu vládne palestinská samospráva složená hlavně ze členů strany Fatah v čele s prezidentem Mahmúdem Abbásem. Ten v dubnu zrušil parlamentní a prezidentské volby, které byly naplánovány na květen a červenec, přičemž tento krok zdůvodnil neshodami s Izraelem kolem hlasování Palestinců z východního Jeruzaléma. Hamás tehdy Abbásův postup odsoudil.