Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Palestinci na Západním břehu Jordánu hlasují v komunálních volbách

Palestina
Palestina
Foto: Pixabay

Ve vesnicích na okupovaném Západním břehu Jordánu se dnes koná první kolo místních voleb. Volební místnosti se otevřely v 07:00 místního času (06:00 SEČ) a hlasování skončí po dvanácti hodinách. Ze 2,8 milionu palestinských obyvatel se může do voleb zapojit na 405.000, informovala agentura AFP.

Volby jsou podle ní považovány za takřka bezvýznamné, mimo jiné proto, že jsou ignorovány radikálním hnutím Hamás, které vládne Pásmu Gazy. Hamás stejně jako před čtyřmi lety komunální volby bojkotuje kvůli svému požadavku vypsat parlamentní a prezidentské volby napříč palestinskými územími. Takové hlasování se nekonalo už 15 let.

Dnešní volby na Západním břehu Jordánu se týkají 376 vesnic, klasický demokratický proces je ale k vidění jen ve 154 z nich. V dalších 162 je registrována jediná kandidátní listina a ve zbývajících 60 nekandiduje nikdo. Druhé kolo voleb, které se týká měst, je na programu v březnu.

Západní břeh Jordánu je od roku 1967 okupován Izraelem, formálně mu vládne palestinská samospráva složená hlavně ze členů strany Fatah v čele s prezidentem Mahmúdem Abbásem. Ten v dubnu zrušil parlamentní a prezidentské volby, které byly naplánovány na květen a červenec, přičemž tento krok zdůvodnil neshodami s Izraelem kolem hlasování Palestinců z východního Jeruzaléma. Hamás tehdy Abbásův postup odsoudil.

Témata:  Palestina

Související

Aktuálně se děje

9:27

Karel Šíp ví jen o dvou lidech, kteří to dělají jinak. A dělají si to těžké

Karel Šíp je veřejností vnímán především jako moderátor a bavič, ale velkou kapitolou v jeho životě je i hudba. Šíp se jí původně věnoval jako muzikant, dnes už jen píše písňové texty. A dělá to tou jednodušší cestou. Sám ví jen o dvou lidech, kteří si to dělají "složité".

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.