Ve Francii v posledních dnech rekordně přibylo případů nákazy koronavirem, země ale zároveň řeší i další velký problém: nemá dostatek zdravotníků, kteří by prováděli testy. Mnoho laboratoří je totiž uzavřeno, protože si tamní zaměstnanci vybírají letní dovolenou, napsala agentura AP.
Lékaři a další odborníci uvádějí, že nedostatek pracovníků, kteří by mohli provádět testy, je jen jednou z řady selhání, ke kterým nyní ve Francii dochází. I poradní sbor vlády tento týden označil testovací strategii v zemi za "dezorganizovanou a nedostatečnou".
"Zaprvé je nedostatek pracovníků, kteří provádí testy. Jestliže nepožádáme všechny pracovníky ve zdravotnictví, aby byli k dispozici, nebudeme mít dost lidí," citovala agentura AP lékaře Christophea Prudhommea z pařížského předměstí Bobigny. Testování by podle něj mělo být lépe organizované. Zatím totiž funguje systém, kdy "občan musí zavolat do sedmi až osmi laboratoří, než mu nějaká vyhoví a umožní test". Ten pak ale provede třeba až další týden, což je podle Prudhommea nedostatečné.
Francie ve středu informovala, že za posledních 24 hodin zaznamenala 1695 nových případů nákazy, což je nejvyšší denní nárůst od konce května. Narůstá i počet lidí umístěných na jednotkách intenzivní péče.
Podle mnohých odborníků je Francie nyní na nákazu lépe připravená, než tomu bylo na jaře. Testování je nicméně stále klíčové. "Virus nikam nezmizel. V některých regionech se počet nakažených dokonce zvyšuje," uvedl jeden z expertů na testování François Blanchecotte. "Musíme tomuto vývoji přizpůsobit naši testovací strategii," dodal. Testování by se podle něj mělo například zaměřit i na letoviska u moře či další turistické cíle, kde se shromažďuje množství mladých lidí.
Poté, co byla vláda kritizována kvůli nedostatečné testovací kapacitě v první vlně pandemie, nyní kabinet oznámil, že může být každý týden otestováno až 700.000 lidí. Minulý týden bylo provedeno rekordních 457.000 testů. Podle zdravotních úřadů ale počet nakažených stále roste dvakrát rychleji než je nárůst testovací kapacity.
François Blanchecotte má v této souvislosti obavy o budoucí vývoj, nicméně rozhodnutí dát lidem v laboratořích dovolenou, hájí. Tito lidé podle něj dlouhé měsíce pracovali přesčas a často museli odložit veškeré své prázdninové plány na později. Podzim nicméně může být ještě horší, myslí si francouzský expert na testování. "Víme, že září, říjen, listopad budou obtížné měsíce. Musíme být připravení," dodal Blanchecotte.
Polsko za poslední den zaznamenalo rekordních 726 nových nákaz koronavirem. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na twitterový účet polského ministerstva zdravotnictví. Je to už pátý rekord během jednoho týdne. Ve středu bylo hlášeno 680 nových případů.
Mamy 726 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (137), małopolskiego (118), mazowieckiego (107), wielkopolskiego (89), dolnośląskiego (39), łódzkiego (39), podkarpackiego (33), świętokrzyskiego (30), pomorskiego (29),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 6, 2020
Celkově se od začátku epidemie v osmatřicetimilionovém Polsku infekce potvrdila u 49.515 lidí, počet úmrtí s nemocí covid-19 vzrostl za minulých 24 hodin o 18 na 1774. Vyléčených je 35.642, dodalo ministerstvo.
Koronavirus se šíří především ve Slezsku, které sousedí s Českou republikou a které se potýká s šířením nákazy v uhelných dolech.
Polská vláda zvažuje kvůli zvyšování počtu případů zavedení přísnějších opatření v nejvíce zasažených regionech, například omezení počtu hostů na oslavách svateb, které jsou v posledních týdnech často ohnisky nákazy.
Na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo 63 případů nákazy koronavirem, což je největší denní nárůst od 22. dubna. Uvedl to dnes deník SME. Od začátku epidemie Slovensko zaznamenalo 2480 infikovaných a je obecně řazeno k zemím, kterým se doposud dařilo nákazu úspěšně zvládat.
Úmrtí s nemocí covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, registruje Slovensko 29; za poslední den žádný mrtvý nepřibyl. Vyléčilo se dalších 47 pacientů, celkem tak už infekci překonalo 1824 lidí.
Nové ohnisko se podle SME objevilo v trenčínském závodě Leoni, kde testy ve středu odhalily 21 nakažených zaměstnanců a 200 lidí skončilo v karanténě. Je to už čtvrté ohnisko v Trenčínském kraji, kde byla domácí karanténa nařízena 600 osobám.
Počet případů nákazy na Slovensku roste od června v souvislosti s uvolněním protikoronavirových opatření. Ministerstvo zdravotnictví nicméně dnes uvedlo, že situaci má nadále pod kontrolou.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Francie, Polsko, Slovensko
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45