Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel si přeje pokračování nadstandardních vztahů se Slovenskem i po volbách

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Nejen současný a bývalý český premiér okomentovali výsledky sobotních předčasných parlamentních voleb na Slovensku. Podle prezidenta Petra Pavla je klíčové, aby byly zachovány nadstandardní vztahy obou zemí. Vítěznému Robertu Ficovi pogratuloval k triumfu bývalý prezident Václav Klaus.

Pavel v prohlášení pro ČTK uvedl, že volby sledoval se zájmem. Ocenil účast a podotkl, že výsledek je třeba respektovat. "Je v našem zájmu, aby se naše cesty nerozcházely a aby dlouhodobě nadstandardní vztahy mezi Čechy a Slováky zůstaly zachovány," konstatoval prezident.

Klaus pogratuloval Ficovi k zaslouženému vítězství. "Ukázalo se, že volič uvěřil věrohodnému politikovi, kterému jde o svou zemi a ne o uspokojení mocné mediálně podporované komunity, která usiluje o něco úplně jiného. Je to šance na návrat k vlastní sebevědomé slovenské politice a je to i impuls pro politiku v zemích vašich sousedů, včetně České republiky," napsal.

Exprezident popřál Ficovi úspěch při povolebním vyjednávání. Vítěz voleb bude zítra pověřen sestavením vlády, na základě výsledků to avizovala slovenská hlava státu Zuzana Čaputová.

Předčasné parlamentní volby proběhly na Slovensku v sobotu. Smer-SD získal 22,94 procenta hlasů a 42 poslaneckých křesel. Druhé Progresivní Slovensko jich bude mít o deset méně, obdrželo 17,96 procenta hlasů. Hlas-SD na třetím místě se 14,7 procenta bude zastupovat 27 zákonodárců.

Sedmi, respektive pětiprocentní hranici pro vstup překonaly také koalice OĽANO a přátelé (8,89 %, 16 poslanců) a subjekty KDH (6,82 %, 12 p.), SaS (6,32 %, 11 p.) a SNS (5,62 %, 10 p.).

Témata:  Petr Pavel Václav Klaus volby na Slovensku

Související

Aktuálně se děje

9. května 2025 18:09

CO SE DĚJE? Princezna Kate znepokojila veřejnost na ceremoniálu Dne vítězství v Evropě

Kate Middleton se objevila na oslavách Dne vítězství v Evropě a fanoušci zpozorněli – její výrazně hubená postava vyvolala obavy o zdraví. „Je to stále ta samá Kate?“ ptají se zděšení sledující.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Koalice ochotných v Kyjevě

Mimořádná zpráva

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.