Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet obětí únorového zemětřesení v Turecku se zvýšil na 47.975

Následky zemětřesení
Následky zemětřesení
Foto: Pixabay

Počet obětí únorového zemětřesení v Turecku se zvýšil na 47.975, oznámil dnes šéf úřadu pro řešení následků katastrof (AFAD). Otřesy ze 6. února postihly též severozápad Sýrie, kde zemřelo podle odhadů OSN na šest tisíc lidí.

Šéf úřadu AFAD Yunus Sezer uvedl, že mezi téměř 48.000 obětí v Turecku je 6278 cizinců, většinou syrských migrantů, kteří do Turecka utekli před válkou ve své vlasti. Mezi mrtvými je i jedna Češka, která v Turecku dlouhodobě žila.

Jih Turecka u hranic se Sýrií a severozápad Sýrie postihly 6. února dva otřesy o síle 7,7 a 7,6 stupně, po nichž následovaly tisíce menších otřesů; 20. února stejnou oblast v Turecku zasáhly otřesy o síle 6,4 a 5,8 stupně, kvůli nimž zemřelo několik dalších osob.

Ze sutin byla i díky záchranářům z ciziny, včetně týmu z Česka, zachráněna řada přeživších. Poslední živé z trosek vyprostili podle místních médií 12 dní po otřesech. Šlo o rodiče s dítětem, kteří v troskách domu strávili 296 hodin. Dítě ale krátce poté zemřelo.

Při zemětřesení se zřítilo či bylo vážně poškozeno na 200.000 budov, mnohé proto, že při jejich stavbě nebyly dodrženy předpisy. Místní úřady, podle tureckých opozičních serverů obzvlášť před volbami, v minulosti udělovaly takzvané stavební amnestie, kdy za úplatu povolily pokračovat ve stavbě, ač dům nesplňoval všechny předpisy. Kvůli zříceným domům bylo zatčeno zatím přes 250 lidí, podezřelí jsou ze zanedbání předpisů či z korupce.

Témata:  Turecko zemětřesení

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy