Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle Čaputové je ve hře další zpřísnění sankcí vůči Rusku

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ve hře je další zpřísnění sankcí vůči Rusku, včetně vyloučení zbylých ruských bank z platebního systému SWIFT. V diskusní relaci slovenské televize Markíza to dnes uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Vyslovila se rovněž pro snížení závislosti na dodávkách energií z Ruska.

"Úvahy jsou, že by koordinace jednotlivých států mohla postupovat dále. Je prostor k posunu dále. Hovoří se například i o dalších osobních sankcích vůči rodinným příslušníkům politického vedení (Ruska), hovoří se zrušení SWIFTu pro zbylé banky Ruska. Velkým tématem je odstřižení se v energetickém sektoru," uvedla Čaputová.

EU, Spojené státy i další země už zavedly různé restrikce vůči Moskvě, a to například ve finanční oblasti. Pro ruské letecké společnosti členské země evropského bloku uzavřely svůj vzdušný prostor, na svůj sankční seznam přidaly jména řady s Kremlem spojených osob i prezidenta Vladimira Putina.

Při snížení závislosti na dodávkách energií z Ruska by podle Čaputové neměly postupovat státy individuálně, řešení vidí v koordinovaném postupu EU. "Hovoříme o společném nákupu v rámci Evropské unie. Mohlo by to být cenově výhodnější," řekla Čaputová v souvislosti s nákupem zkapalněného plynu.

"Tím, že platíme Rusku za dodávky těchto médií, tak tím financujeme válku. Je v naším bezpečnostním zájmu přestat dolévat peníze Rusku, aby se nerozhodlo postupně jít dále," řekla slovenská prezidentka.

Po útoku ruské armády na Ukrajinu ohlásily přerušení svých obchodních aktivit v Rusku také různé firmy.

Témata:  Zuzana Čaputová protiruské sankce Rusko

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 15:15

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy