reklama

"Velká část (afghánské) ekonomiky zkolabovala a mnoho lidí trpí hladem," prohlásila Baerbocková. Podle ní některé rodiny prodávají své dcery, aby měly peníze na jídlo. Podle ministryně během zimy bude humanitární a potravinovou pomoc potřebovat až 24 z 38 milionů obyvatel Afghánistánu.

Ve středu Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci, jež umožňuje Afghánistánu poskytovat humanitární pomoc. Německo podle Baerbockové dá prostředky výlučně agenturám OSN a nevládním organizacím. Německo se chce příští rok vrátit do země s vlastním personálem. "Nejedná se ale o legitimizaci nebo uznání vlády Tálibánu," uvedla Baerbocková. Řekla, že nemá v úmyslu navštívit Kábul, ale že němečtí diplomaté udržují otevřené komunikační kanály s Tálibánem.

Německá vláda chce také ulehčit úřední postupy pro přesídlení lidí z Afghánistánu. V zemi je stále zhruba 15.000 osob, kterým Německo slíbilo možnost se přestěhovat. Jedná se o bývalé spolupracovníky německé armády a německých institucí a jejich blízké. Volnější by měla být například pravidla pro určení blízkých rodinných příslušníků. "Nezapomněli jsme na ně," uvedla Baerbocková. Podle předchozích informací v souvislosti s nástupem vlády Tálibánu evakuovalo Německo z Afghánistánu přes 5000 lidí.