Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle OSN bylo v Rusku nezákonně zadrženo 12.700 odpůrců války

Ruská policie, ilustrační fotografie
Ruská policie, ilustrační fotografie
Foto: interpol.int

Možnost kritizovat veřejnou politiku v Rusku, zvláště pak ruskou invazi na Ukrajinu, se zúžila. Nezákonně už bylo zadrženo na 12.700 účastníků protestů proti válce. Řekla to dnes podle agentury Reuters vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Poukázala také na zprávy o nezákonných projevech nepřátelství na obou stranách konfliktu.

"Jsem nadále znepokojena používáním represivních zákonů, které brání uplatňování občanských a politických práv a kriminalizují nenásilné chování," řekla Bacheletová Radě OSN pro lidská práva v Ženevě.

Podle ní "vágní a přespříliš široká definice" extremismu a podněcování k nenávisti vedla v Rusku k právním interpretacím, které nejsou v souladu se závazky Moskvy v oblasti lidských práv. "Další zákony kriminalizující okolnosti 'diskreditace' ozbrojených sil pokračují tímto znepokojivým směrem," dodala Bacheletová.

Vyzvala zároveň, aby byl umožněn odchod civilistům, kteří uvízli v četných oblastech konfliktu na Ukrajině. Proukrajinští aktivisté jsou nezákonně zadržováni na východě Ukrajiny, zatímco lidé považovaní za proruské jsou biti, uvedla Bacheletová s odkazem na zprávy, které obdržel její úřad. "Opakuji svou naléhavou výzvu k mírovému ukončení projevů nepřátelství," zdůraznila vysoká komisařka OSN pro lidská práva.

Témata:  policie Rusko Rusko OSN (Organizace spojených národů)

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy