Moskva požaduje, aby Kyjev uznal, že anektovaný poloostrov Krym patří Rusku, a také uznal nezávislost Doněcké a Luhanské lidové republiky, které vytvořili separatisté v Donbasu za podpory Ruska.

Ukrajinská delegace v úterý 29. března při schůzce vyjednávačů v Istanbulu předložila své písemné návrhy, počítající s neutrálním a bezjaderným postavením Ukrajiny výměnou za mezinárodní bezpečnostní záruky. Kyjev se také domáhá stažení ruských sil na pozice před invazí.

Ukrajina formální a plnohodnotnou ruskou odpověď na své návrhy ještě nedostala, uvedl dnes před novináři šéf diplomacie Dmytro Kuleba. Moskva odpovědi na ukrajinské návrhy připravuje, řekl dnes při návštěvě Indie ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela.

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.