reklama

Vláda se nyní může v parlamentu opřít až o ústavní většinu, by koaliční strany ale měly místo nynějších 95 křesel jen 74 poslanců ve 150členné sněmovně. Jedna ze stran čtyřčlenné koalice by navíc skončila mimo parlament.

Matovičovo protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti si udrželo pozici lídra v popularitě politických stran, jeho preference ale klesly na 23,5 procenta z dubnových 29,9 procenta. Na druhém místě skončila v průzkumu se ziskem 16,7 procenta připravovaná strana Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho, který spolu s několika kolegy po vnitrostranickým rozkolu opustil opoziční sociální demokraty (Směr-SD) Roberta Fica. Ficova strana skončila na třetím místě s podporou 10,7 procenta.

Do sněmovny by se dostalo celkově sedm stran a hnutí. Preference se snížily také vládnímu hnutí Jsme rodina šéfa parlamentu Borise Kollára, který dříve čelil výtkám z plagiátorství. Také Matovič podle médií zkopíroval do své diplomové práce celé pasáže ze dvou publikací, aniž je správně citoval, což premiér minulý týden nepřímo přiznal. Kritice kvůli své diplomové práci čelil také ministr školství z koaliční strany Svoboda a solidarita, jejíž preference klesly jen mírně.

Mimo parlament by skončila nejmenší vládní strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky, která navzdory nárůstu svých preferencí nepřekročila v průzkumu pětiprocentní volební práh. Kiska v červnu oznámil, že ze zdravotních důvodů v politice skončí a na srpnovém sněmu své strany nebude kandidovat na předsedu.

Průzkum se konal od 7. do 17. července a AKO oslovila 1000 respondentů.

reklama