Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezidentské volby na Tchaj-wanu vyhrál William Laj

William Laj
William Laj
Foto: Facebook William Laj

Tchaj-wan úspěšně odolal "vnějším silám", které se snažily ovlivnit prezidentské volby, prohlásil vítěz Laj Čching-te, známý též jako William Laj. Ve svém projevu děkoval občanům za psaní nové kapitoly tchajwanské demokracie a zdůraznil, že mezinárodní společenství by mělo stát na straně demokracie v kontrastu k autoritářství.

V sobotu se stal vítězem prezidentských voleb na Tchaj-wanu Laj Čching-te, kandidát vládní Demokratické pokrokové strany (DPP). Ústřední volební komise dosud spočítala 99 % hlasů, přičemž Laj získal 40,1 % hlasů voličů.

Jeho hlavní konkurent Chou Jou-i z konzervativní nacionalistické strany Kuomintang (KMT) získal 33,4 % hlasů, zatímco kandidát Tchajwanské lidové strany (TPP), Kche Wen-če, obdržel podporu 26,5 % voličů.

Laj, současný viceprezident známý též jako William Lai na Západě, zajistil straně DPP třetí funkční období, což ji činí první stranou s tímto úspěchem od zavedení přímých prezidentských voleb v roce 1996.

Předvolební atmosféru ovlivnilo napětí s Čínou, která má největší obavy z vládnoucí DPP, prosazující nezávislost. Čína opakovaně hrozila vojenským zásahem k obnovení kontroly nad Tchaj-wanem.

Čínská armáda v pátek oznámila, že zničí veškeré pokusy o prosazování nezávislosti Tchaj-wanu. Mluvčí čínského ministerstva obrany Čang Siao-kang prohlásil, že "čínská Lidová osvobozovací armáda (PLA) si stále udržuje vysokou míru ostražitosti a přijme veškerá nezbytná opatření k rázné likvidaci jakýchkoli snah o nezávislost Tchaj-wanu."

Čang Siao-kang obvinil vládnoucí Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) na Tchaj-wanu, že svými nákupy zbraní od USA tlačí tento ostrov k nebezpečným podmínkám války. Volby na Tchaj-wanu sleduje celý svět, neboť vítěz bude vést tento strategicky významný ostrov, který hraje klíčovou roli v oblasti výroby polovodičů, upozorňuje AFP.

Oficiální název Tchaj-wanu je Čínská republika a stejně jako Čínská lidová republika na pevnině se oba státní útvary považují za jediného reprezentanta Číny. Rozešly se během občanské války, v níž v roce 1949 na pevnině zvítězili komunisté. Poražený Kuomintang se uchýlil na Tchaj-wan.

Prezident USA Harry Truman vysláním sedmé flotily k ostrovu znemožnil komunistům obsadit ho. Kuomintang byl na Tchaj-wanu jedinou povolenou stranou až do konce 80. let. Demokratický systém více politických stran se tam prosadil až v roce 1991, kdy se uskutečnily první svobodné prezidentské volby.

Tchaj-wan byl po skončení občanské války zároveň jediným reprezentantem Číny v OSN. Teprve v roce 1971 Valné shromáždění OSN odhlasovalo, že zástupcem Číny je Peking. Většina zemí poté své oficiální diplomatické zastoupení přesunula do ČLR. Peking ostrov považuje za 23. čínskou provincii a součást svého území.

Od roku 1988 se tchajwanská vláda na mezinárodní scéně přiklonila k " diplomacii šekové knížky " (ekonomická podpora výměnou za diplomatické uznání). Do roku 1995 navázala diplomatické styky s 29 zeměmi, dnes jich má už jen 12 (včetně Vatikánu) ze 193 členských zemí OSN. Desítky dalších států udržují kontakty na neoficiální úrovni.

Témata:  Tchaj-Wan William Laj

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 14:13

Česko se halí do černé. Zemřel legendární herec Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy