reklama

Běloruský autoritářský prezident přiletěl do ruského přímořského letoviska v pátek, s Putinem mimo jiné probírali situaci kolem nedělního nuceného přistání letounu společnosti Ryanair v Minsku.

"Jednání mezi oběma prezidenty dnes pokračují," sdělil TASSu kremelský mluvčí bez bližších detailů. Telegramový kanál Pul Pervogo, jenž má blízko k běloruskému prezidentovi, zveřejnil snímek ze setkání státníků, uvedl Interfax.

Páteční jednání mezi prezidenty začalo podle ruských médií kolem páté hodiny večerní a skončilo někdy kolem půlnoci. Lukašenko na začátku schůzky prohlásil, že svému ruskému spojenci dovezl dokumenty, které podle něj osvětlují situaci kolem nedělního nuceného přistání civilního letadla v Minsku.

Běloruské úřady přiměly s pomocí stíhačky letoun, jenž měl namířeno z Atén do Vilniusu, přistát v Minsku a bezpečnostní složky poté zadržely opozičního novináře Ramana Prataseviče a jeho přítelkyni, kteří byli na palubě. Západní země incident odsoudily a žádají propuštění žurnalisty. Lídři zemí Evropské unie se v pondělí shodli na přijetí cílených sankcí vůči Minsku. Řada zemí EU následně zakázala běloruským aerolinkám Belavia přistávat na svém území anebo pro ně uzavřely i svůj vzdušný prostor pro přelety.

Mnozí unijní letečtí dopravci se také začali vyhýbat běloruskému vzdušnému prostoru, což některým způsobilo potíže při letech do Moskvy. Francouzská společnost Air France zrušila tento týden tři linky z Paříže do Moskvy, jelikož nedostala povolení od Ruska ke změně trasy. Potíže hlásily i rakouské Austrian Airlines. Dnes Air France uvedly, že povolení k nové trase letu, při níž se Bělorusku vyhnou, z Ruska obdržely.

Putin v pátek před začátkem jednání s Lukašenkem označil události kolem nuceného přistání letadla Ryanar v Minsku za vzplanutí emocí.

reklama