"Navazující diskuze povede úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) s ruským ministerstvem obrany," sdělil po jednání Putina s Guterresem mluvčí OSN Stéphan Dujarric.

Putin dnes ale zároveň ze zapříčinění zoufalé situace v Mariupolu obvinil ukrajinskou stranu. Ukrajinské vojáky vyzval, aby propustili civilní obyvatele z Azovstalu, "pokud tam civilisté jsou".

"Nejjednodušší, co lze udělat, je tyto lidi propustit. Co může být jednodušší?" prohlásil Putin. Zopakoval také dřívější tvrzení Moskvy, že boje v Mariupolu ustaly. Ukrajina ale tvrdí, že Rusko dál na Azovstal útočí.

Moskva v minulých dnech opakovaně ukrajinské vojáky v ocelárnách vyzývala, aby složili zbraně, čímž podmiňovala evakuaci civilistů. Ukrajinská strana ale ruská ultimáta zatím odmítala, a Moskva tak ze selhání snah o přesun civilistů viní Kyjev. Ukrajina však tvrdí, že sliby Moskvy o dočasném příměří po dobu evakuace nejsou solidní, protože ruští vojáci v minulosti opakovaně na civilisty přesouvající se do bezpečí útočili.

Putin kromě toho dnes na okraj setkání s generálním tajemníkem OSN Guterresem v Moskvě řekl, že doufá v pozitivní výsledek ukrajinsko-ruských jednání, která nyní probíhají v on-line formátu. Ruský lídr zároveň řekl, že dříve, než se setkají prezidenti obou zemí, je potřeba vyřešit status okupovaného ukrajinského poloostrova Krymu a Donbasu, ve kterém proruští separatisté vyhlásili lidové republiky se sídly v Doněcku a Luhansku.

Guterres dnes kromě toho v Moskvě jednal s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem. Na návštěvě ruské metropole řekl, že OSN má maximální zájem na vyhlášení příměří na Ukrajině v nejbližší době.

reklama